Sinop siyaset haberleri… Rosatom: “Türkiye ile Sinop’taki çekirdeksel yavaş santrali amacıyla görüşmelere başladık”

Rusya Fehamet Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom) Başkanı Aleksey Lihaçev, Sinop’ta nükleer gösterişli santrali inşası amacıyla Türkiye ile görüşmelere başlandığını açıkladı.

Rusya Mehabet Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom) Başkanı Aleksey Lihaçev, Rusya cesamet televizyonuna açıklamalarda bulundu. Lihaçev, Türkiye’nin ikinci çekirdeksel kırıcı santralini Sinop’ta mensur etmeyi planladığını dile getirdi. İkinci santralin kurulması yönünde Türk tarafıyla görüşmelere başladıklarını belirten Lihaçev, “Bura, dünyanın parçalanmamış nükleer uzmanları tarafından az çok mebzul aşina, Karadeniz’in kıyısında mevcut ve 4 bati üniteli büyük kapasiteli bir nükleer santral bina etmek üzere son kademe rabıta çekimli tıpkı meydan. Teknolojik teşrikimesai oluşturulması, envestisman politikası ve geleceğin bu büyük nükleer santralini dikkate alarak Türk enerji piyasasının oluşturulması ile ilgilendiren yaklaşımlar hakkında Türk aksiyon ortaklarımızla görüşmelere başladık” ifadelerini kullandı.

Türkiye, önce çekirdeksel santrali olacak Mersin’deki Akkuyu nükleer santrali üzere 2010 yılında Rusya ile ittifak imzalamıştı. – MOSKOVA

Share: