Son an haberleri! Akdeniz Üniversitesi Hastanesinin sağlık turizm gelirleri yüzde 900 artırıldı

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, sonuç iki yılda üniversite hastanesinin afiyet turizm gelirlerini yüzdelik 900 artırdıklarını belirterek, “Afiyet turizmini haddinden fazla önemsiyoruz, birçok ülkeden, Amerika’dan de hastamız var. Afiyet turizminin çok daha gelişmesi için üstüne gitmemiz gerekiyor.” dedi.

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneğinin (ANSİAD) anadan görme mahiye toplantısına misafir olan Özkan, 24 fakültesi, 51 merkezi, 70 bine yakın öğrencisi, 3300 öğretim üyesi ve 5 bin personeli olan tıpkı üniversite olduklarını söyledi.

Üniversitenin 40, Tababet Fakültesinin ise 50 yaşında olduğunu dile getiren Özkan, göreve geldiğinde üniversitenin şehirden kopuk olduğunu gördüğünü ve buluşturmak için buna çevrilmiş icraat yaptıklarını anlattı.

Özkan, üniversite hastanesi yerine salgın sürecinde ongun tıpkı imtihan verdiklerini, 2020’de göreve geldiklerinde tababet fakültesinin 770 milyon lira borcu olduğunu, tasarruf tedbirleri ve gelirleri artırarak 100 milyon liraya büyüklüğünde düşürdüklerini vurguladı.

Göreve geldiğinde sağlık turizmiyle ait beyninde benzeri şey olmadığını anlatan Özkan, “Üniversite hastanemizin keyif turizminden gelen katkıyı yüzdelik 900 artırdık. Bu yetmez. Bunu hep bu arada artıracağız. Mevzuatta bazı sıkıntılar var, aşmamız gerekiyor. Afiyet turizminin takkadak üniversiteye değil bunun turizme, taksiciye, kente faydası var. İş dünyası ile bunu bütün beraber yapalım. Keyif turizmini çokça önemsiyoruz, birçok ülkeden, Amerika’dan üstelik hastamız var. Sağlık turizminin çok elan gelişmesi üzere üstüne gitmemiz gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Yapay örgen ve kanser aşısı çalışmaları

Esenlik turizmi amacıyla Türkiye’de akredite olan önce 6 üniversiteden biri olduklarını vurgulayan Özkan, bunun diplomalarının tam dünyada geçerli olacağı anlamına geldiğini bildirdi.

Özkan, bireşimli aza ve kanser aşısı amacıyla çalışmalarının olduğunu, bunun amacıyla 300 milyon lira bindi aldıklarını, merkezin anında ilerlediğini ve ati sene Türk tıbbı amacıyla fena hâlde istihbarat vermek istediklerini anlattı.

ANSİAD Umumi Heyet Başkanı Akış Ileri Uç Oyuncusu bile darülfünun ve aksiyon dünyasının birbirinden süzük olmaması gerektiğini, kompetitif ortamda darülfünun-sanayi gelişim birliğinin eke olduğunu sözlerine ekledi.

Share: