Son an yerel: 6-8 Ekim olaylarında martir olan Hüseyin Hatipoğlu’nun babası: “Oğlumun karın yerde kalmadı, yurt sağolsun”

HDP’nin çağrısı konusunda 6-8 Ilk Teşrin 2014’te yıldırı örgütü PKK yandaşlarının Kobani bahanesiyle gerçekleştirdiği hunriz olaylarda Bingöl’de şehit olan 2 polisten Başkomiser Hüseyin Hatipoğlu, saldırının 8. yıldönümünde memleketi Amasya’üstelik adını haiz baba ocağında dualarla anıldı. Şehit babası İlyas Hatipoğlu, “Oğlumun kanı yerde kalmadı, yurt sağolsun. İnşallah sorumlular cezasını çekecek” dedi.

Odası ajanda fotoğraflarıyla donatıldı

Şehit başkomiserin saldırıdan evvel adını kendisinin verdiği baba ocağı ‘Şüheda Apartmanı’nın ismi ailesi aracılığıyla ‘Martir Hüseyin Hatipoğlu Apartmanı’ adına değiştirildi. Lüp bir odası üstelik görev yaptığı Cıvıl Cıvıl ve Bingöl’de çekilen hatıra fotoğrafları ile eşyalarıyla donatıldı.

Eli kanlı teröristin yakalandığı haberini Atalay Ürker’den almışlardı

IŞİD saldırısı altındaki Kobani’ye bindi bahanesiyle başlayan olaylarda dönemin Bingöl Inanma Müdürü Atalay Ürker ve yanındakilere planlı saldırıda Ürker sakil yaralanırken, yardımcısı Gönderme Atmaca ve Başkomiser Hüseyin Hatipoğlu şehit olmuştu. Geride kederli benzeri âdem ile bire bir kız çocuğu bırakan Hatipoğlu’nun ana ve babası güzeşte sene oğullarının katili turuncu kategorideki teröristin yakalandığı haberini telefonla arayan Atalay Ürker’den almıştı.

“Bizde Türk-Kürt ayrımı diye birşey bulunmayan”

8 yıl geçmiş yaşanan kanlı eylemlere etken olanların başında Selahattin Demirtaş ve HDP yöneticilerinin geldiğini tamlayan İlyas Hatipoğlu, “Bizde Türk-Kürt ayrımı diyerek bire bir özdek yok. Çağrıyı yapanlar muhtemelen. Onlar sokağa nida etmeseydi bu yaşananların hiçbirisi ihtimal olmayacaktı. Bütün kardeş kardeş yaşayacaktı. İnşallah sorumlular cezasını çekecek” diyerek konuştu.

Şehitler amacıyla yakarış edildi

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Güven Müdürü Ulu Eksiksizlik Kurt ve beraberindeki yetkililerle şehit başkomiserin babası İlyas Hatipoğlu ile annesi Adeviye Hatipoğlu’na ziyarette bulundu. Okunan Kur’an-ı Kerim’in arkası sıra vatan toprağı için canlarını feda fail şehitler amacıyla dua edildi.

Yasin Börü ve arkadaşları birlikte unutulmadı

Uzun namlulu silah, molotofkokteyli, berhava fişek, taş ve sopalarla kamu binalarına ve araçlarına, vatandaşların evlerine, hareket yerleri ile araçlarına beis verildiği 6-8 Teşrinievvel olaylarında Gün Doğusu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi halkının ayaklanma üzere kışkırtıldığını hatırlatan Ilbay Mustafa Masatlı, 2 polis güçleri şehit olurken, 35 vatandaşın hayatını kaybettiğini ve 760’tan çok da yaralının olduğunu söyledi. Yasin Börü ve arkadaşlarının da bu saldırılarda linç edildiğine ilgi calip Mustafa Masatlı, “16 yaşındaki aynı bala 3 arkadaşıyla alay malay müzaheret dağıtırken bu canilerin saldırısına uğrayıp linç edilerek hayatlarını kaybetti. Onlara dahi Allah’tan yağmur diliyorum” şeklinde konuştu.

Ilbay Masatlı: “Bu memlekete kendini ilgilendiren hisseden insanlarımız bizim mebde tacımız”

Yaşanan olayların tekrarlanmaması üzere kontak, kardeşlik ve dayanışmanın önemine vurgu özne Masatlı, “Bu memlekete kendini vabeste ve ilgilendiren hisseden, bu memlekette ilelebet yaşamayı nabız fail bilcümle insanlarımız bizim temel tacımız” ifadelerini kullandı. – AMASYA

Share: