Selen-Sen Umumi Sekreteri Damatoğlu’ndan ‘Sürgün’ Açıklaması: “Ptt Umumi Müdürlüğü, Sendikamıza Karşı Sarih Adına Sendikal Ayrımcılık Uyguluyor”

CEYLAN SAĞLAM

Olgun-Sen Genel Sekreteri İbrahim Damatoğlu, sendika üyesi PTT çalışanlarının sürgün edilmesiyle ilişik “PTT Genel Müdürlüğü, sendikamıza karşı çıplak namına sendikal ayrımcılık uyguluyor. Sendika üyemiz ve sendika yöneticilerimiz İzmir’den Ağrı’ya, İstanbul’dan Hakkari’ye, Trabzon’dan Bitlis’e büyüklüğünde Türkiye’nin çeşitli yerlerine filiz edildiler. Ailelerinden ayrıldılar. Aileler parçalandı” açıklaması yaptı. CHP Sazak Milletvekili Alpay Antmen dahi konuyu istifham önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) tutkun Vukuf-Sen üyesi 27 PTT çalışanı, 29-30 Eylül günlerinde sendikal faaliyetleri nedeniyle kilometrelerce uzaklıktaki ayrımlı iklim ve ilçelerde görevlendirildi. Ankara’da Umumi Model Denetleme Kurulu üyesinin görev yeri Hakkari kendisine değiştirilirken; İstanbul’dan Erzurum’a, Trabzon’dan Bitlis’e, İzmir’den Mardin’e başvurmak zorunda mütezayit başmuallim, işyeri çaşıt, şube denetleyicisi sendika üyeleri bulunuyor.

CHP’Lİ ANTMEN TBMM GÜNDEMİNE GETİRDİ

CHP Mersin Mebus Alpay Antmen, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Antmen, şunları tabir etti:

“Elan ilk sendikal ayrımcılık ve taraflı tıpkı soruşturma yapan kontrolörler marifetiyle Haber-Sen yöneticileri çeşitli illere sürgün edilmiştir. Bu süreçte öncelikle PTT yönetimi ile musahabe yaparak bu haksızlığın giderilmesini istemişler; serencam alınamayınca, sürgünlerin olduğu İstanbul ve Batman’dan Ankara’ya büyüklüğünde güzergahtaki PTT işyerleri uğrunda açıklamalar yaparak Ankara’ya yürüyüş gerçekleştirmişlerdir. Ankara’da PTT Genel Müdürlüğü önünde ayırmak istedikleri basın açıklamasına polis güçleri cevaz vermemiştir.

PTT tarihinde yepyeni şekilde 29 ve 30 Eylül tarihlerinde Olgun-Sen’e örgen müdür, lider, başdağıtıcı unvanlı genişlik beş altı 27 sendika üyesi PTT emekçisi, yaşadıktan illerden binlerce kilometre ırak illere özlük istekleri dışında atanmışlardır. Bili-Sen üyelerinin çımbar edilmesinin protesto edilmesini peşinden ünvanlı güçlü çokça Selen-Sen üyesi PTT memuru da çımbar edilmiştir.”

Antmen, Icra Vekili Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

“2018 ila 2022 yılları beyninde güzeşte sürede; isteği dışında yeri değiştirilen PTT müteharrik sayısı kaçtır? Ne tarihlerde kimler hangi illerden nerelere atanmıştır? Bahsi sabık tarihler ortada özlük isteği dışına yeri değiştirilenler ne sendikaya üyedirler? Bahsi güzeşte sürgünler sonrasında PTT’ye sevgili açarak esbak fariza hesabına dönen personel bulunmakta mıdır? Varsa bunlar kimlerdir? PTT’birlikte yaşanan bu cımbar politikasını gidermek üzere nezaret adına hangi kök girişimlerde bulunacaksınız? Yaşanan bu sürgünler zımnında incizap eden birçok hayat bulunmaktadır?”

Vukuf-Sen Umumi Sekreteri İbrahim Damatoğlu ise, konuya ait ZÜMRÜDÜANKA Veri Ajansı’na şu değerlendirmeyi yaptı:

“PTT UMUMI MÜDÜRLÜĞÜ, SENDİKAMIZA KARŞI AÇIK ADINA SENDİKAL AYRIMCILIK UYGULUYOR”

“Sendikamız bu sürgünleri elan ilk de yaşadı. Bizzat Vukuf-Sen Umumi Sekreteri kendisine beni da yaklaşık tıpkısı yıl önce Zonguldak’ta Şanlıurfa’ya filiz etmişlerdi. egemenlik ile sürgünümüzü durdurduk, kazandık, bozuk görev adına kavrayışsız döndüm. Son süreçte de PTT Genel Müdürlüğü, sendikamıza karşı kemiksiz kendisine sendikal ayrımcılık uyguluyor. Bundan bir ay önceki, yazıhane yöneticilerimiz ülke içi ve iklim dışlarına cımbar edilmişti. Şu zaman itibari ile dahi 30 modül sendika üyemiz ve sendika yöneticilerimiz İzmir’den Ağrı’ya, İstanbul’dan Hakkari’ye, Trabzon’dan Bitlis’e büyüklüğünde Türkiye’nin değişik yerlerine çımbar edildiler. Ailelerinden ayrıldılar. Aileler parçalandı. Bu engelsiz anayasaya marjinal. Duruşma süreçlerinde kazanacağız.

PTT yönetimi bunu bildiği halde, bu davaları kazanacağımız halde, avukatlık masrafları, mahkeme harçları ve insanların hisse senedi gücü kaybından etraf tıpkı kamu zararına de neden olmaktadırlar. Bu usule aykırıdır. Bunun haricinde sendikamız yöneticileri var, umumi eşkal denetleme kurulu üyemiz var bu sürgünlerde. Bunlarda 4688 basit Sendikalar Kanunu’nun 18. Maddesine, 2016/4 dar Başvekillik Genelgesi’ne ve en önemlisi birlikte ILO’nun 87 ve 98 sınırlanmış sözleşmelerinin ana ilkelerine aykırıdır. Sendikal ayrımcılığın kamu kurumlarında uygulanmasına sonuç verilmesini istiyoruz. Hele PTT’ye has İHS kontratlı arkadaşlarımızın kadroya alınmasını murat etmemiz, PTT Umumi Müdürlüğü uğrunda izah yapmamız bazen kişileri tasalı etti.

Şu anda benzeri kısmı gitti, bire bir kısmının da buğulanmış asıl babaları, çocukları var, çocukların eğitimleri var. Ifade ahzetmek zorunda kaldılar. Bu insanların davalarını açıyoruz, umarım davaları de gücük tıpkısı sürede menfaat ve bahtiyar şekilde ailelerine kavuşurlar.

Sendikamıza sonuç süreçte yapılan bu ayrımcılık grado safhaya geldi, 30 devam cımbar az değil. Bu PTT ve sendikamız tarihinde ihtimal da aynı geçmiş. 30 sevimli iki gün içinde cımbar edildi. Bizim sendikamız 1996’dahi hakeza ayrımsız külfet yaşamıştı. 1996’dan beri, yıllar sonra 2022 yılında hakeza aynı baskı sürdürmek imkansız. Ego sabık cuma haset Hollandalı meslektaşım, Hollanda’nın sunma büyük sendikasının genel sekreteri ile görüştüm inanamıyor kendisi. ‘2022 yılında filiz mü’ diyor, şaşırıyor. Bunları süregelmek zorunda değiliz.

“TAŞERON ARKADAŞLARIMIZIN DE KEZA KADROYA GEÇİRİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Taleplerimiz düzentileme hayatına endeksli taleplerdi. Bizde modüler istihdam söz konusu. Taşeron, 399 az, İHS’li ve iştiraklerde çalışanlar var. Sistem karşılık işi yapıyor ancak kıymet sevap alamıyor. Biz bedel işe kıymet ücreti savunuyoruz. İHS’li arkadaşlarımızın kadroya geçirilmesini istiyoruz. Taşeron arkadaşlarımızın da kezalik kadroya geçirilmesini istiyoruz. PTT’da ayrımsız zaman önceki bağırsak barışın sağlanmasını istiyoruz ama aksine PTT yönetimi sendikal benzeri ayrımcılık yaparak sendikamız ile musahabe yapmıyor, telefonlarımıza çıkmıyor. Tek görüşme yapmadan sorunlar çözülmez. Biz arkadaşlarımızın ayrımsız an önce sakat görev yerlerine reddetme edilmesini istiyoruz.

“PTT YÖNETİMİ YILLARDIR PERSONEL ALMADIĞI İÇİN TAŞERONLARA TEBLİGAT DAĞITTIRIYOR”

Edirne PTT Başmüdürlüğü’nün firma personellerini ihbarname dağıtımında görevlendirmesi konusunda sendika marifetiyle açılan davaya ait Damatoğlu, şöyle dedi:

“PTT yönetimi yıllardır personel almadığı için taşeronlara bildirim dağıttırıyor. Bizim sendikamız bunu sav etti Edirne’dahi ve kazandık. Kazanmamıza rağmen PTT yönetimi halen ülkenin birçok durumunda firma personeli arkadaşımıza ihbarname dağıttırıyor. Bu örtüsüz yerine yasaya muhalif. Bunun yerine personel almasını istiyoruz. Personel eksikliğini taşeronlara tebligat sımak ile gidermeye çalışıyor. Taşeronların ihbarname dağıtması kanunda vazıh olarak reddedildiğine bakarak herhangi bir hususi şirkete ait kargo firmaları de ihbarname dağıtacağım diyebilir. Bu yüzden kerem demiş kim, vazifeli eli ile dağıtılır. Bizim sendikamız birlikte bunu mahkemeye taşıdı ve PTT’ye alın bu davayı kazandık. Sürgünlerden birisi bile bu, zira ihbarname dağıtmasını istemiyoruz taşeronların. Tığ değil yasa bunu öngörüyor.”

Share: