Sonuç dakika haberleri… Patates bu mağaralarda ayrı benzeri hoşlanma kazanıyor

Türkiye’nin balaban patates istihsal merkezlerinden Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde yetiştirilen patatesler lezzetini, 12 kamer süresince aynı sıcaklıkta olan tabii soğutmalı mağaralarda bekletilmesinden alıyor.

Sandıklı ilçesinde hasat edilen patates Akin köyü Çepişoğlu mevkiindeki dağların altında bulunan ve sevimsiz hava deposu namına kullanılan mağaralara getiriyor. Ilk Teşrin ayı başında getirilen yaklaşık 20 bin ton patates, bölgede bulunan gelişigüzel biri 2 ile 3 bin titrem kapasiteli 10 mağarada mayıs ayı sonuna büyüklüğünde depolanıyor. İç sıcaklığı sene boyunca 4 ila 8 merhale olan mağaralarda sahabet edilen patatesler, sene içeresinde mektepli bakarak İstanbul, Ankara ve Antalya kadar kentlere gönderiliyor. 25 yılı aşkındır makbul mağaralar istihdama birlikte iri katkı sağlıyor. Depo yerine geçer not mağaralarda patateslerin ayıklanması, çuvallanması, depolanması ve nakliyesinde 100’e yakın can çalışıyor.

Lezzetinden muhit mağaralarda depolanan kumpir, Türkiye’nin bir nice yerinden yoğun arzu görüyor.

“Burada ne iklimleme cihazı var, ne ayrıksı ayrımsız soğutucu”

Akin Karye sakinlerinden İbrahim Arslan, patatesin mağaralarda depolanma sürecini şöyle anlattı:

“Depolarımızı kazarken çekmece kaynak kazıyoruz. 6 metre yükseklik, 6 metre sunu oluyor. Odalarımızı yaparken bile 75 ila 100 ton patates takanak şekilde yapıyoruz. Üreticilerimiz ekim ayında ürünlerini getirip bırakıyorlar. Alaz yaz şita değişmiyor, 8 derece. Burada ne klima var, hangi eksantrik tıpkı soğutucu. Kendiliğinden nemini ve havalandırmasını yaparak patateslerimizi esirgeme ediyoruz. Bu şekilde köle ve kooperatife ilgili depolar var. Bunların toplamı 20 bin titrem kumpir alıyor. Buradan hangi devir istenirse kumpir alınabiliyor. Ama en üst Mayıs ayına kadar kalabiliyor. Eş işçiler mevrut patatesleri gözden geçiriyorlar. Geçersiz varsa ayrıştırıyorlar. Çuvallanıyor. Çuvallanan patatesler kamyonlar ile İstanbul’ gidiyor. İstabul’dan Türkiye’nin herhangi bir tarafına gönderiliyor.” – AFYONKARAHİSAR

Share: