Suları çekilince Harşit Çayı çöplüğe döndü

Suları çekilince Harşit Çayı çöplüğe döndü

Çay kurudu, geriye öz tabanındaki çöpler kaldı

Harşit Çayı “Harşit Çöplüğü” oldu

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’nin kent merkezinden akan Harşit Çayı’nda suların çekilmesiyle ortaya sâdır çöpler tepkilere bozukluk oldu. Vatandaşlar çöplüğe dönen Harşit Çayı’na çöp atan şahısların cezalandırılmasını istedi.

Gümüşhane kent merkezini koyu ayrımsız vadiye ayıran ve Türkiye’nin yeryüzü aceleci akan çaylarından birisi olan Harşit Çayında ısıdam yaz günleriyle gelişigüzel su seviyesinin arz bağan oranlara inmesiyle bilinçsiz kişiler vasıtasıyla alay malay atık atıklar ortaya çıktı.

Adeta çöplüğe dönen Harşit Çayının tabanında ve çevresinde su şişeleri, ayakkabılar, karton kutular, yararsız poşetleri, su bidonları ve henüz birçok atık tuhaf görüntülere ve kokulara illet olurken, bu atıklar çay içerisindeki etkili yaşamını dahi pahal etkiliyor. Güzeşte günlerde şişko balık ölümlerinin üstelik yaşandığı Harşit Çayı’nda pislik görenlerin içini acıtırken, vatandaşlar hele kentte salı günü kurulan aksata alanından çetin şekilde yararsız atıldığını tez ederek sorumluların cezalandırılmasını istiyor.

“Vatandaşların apartmandan çöp poşetlerini dereye attıklarını gördüm”

Vatandaşların bilinçsizliği dolayısıyla Harşit Çayı’nın çöplüğe döndüğünü ve sorumluların cezalandırılması gerektiğini belirten Hamdi Inak, “Vatandaşımızın bilinçsizliği deremize, suyumuza sahip çıkmıyorlar. Eline mevrut hep çöp atıyor, Şehremaneti herkesin başına ayrımsız insan koyamaz. Vatandaşın henüz duygun olması lazım, atanın bile uyarılması lazım. Bu Harşit Çayı niçin böyle bozuk olsun, henüz bozulmamış olsun. İnsanlar serin serin otursunlar baksınlar ama vatandaşımız maalesef çok duyarsız. Elinde hangi varsa atmış ayakkabı atmış, bidon atmış. Örneğin akşam katlanılamaz bire bir işaret vardı, aracımın kapısı açıktı pespaye çok şiddetli aynı kokuydu. Vatandaşın ego apartmanlardan gübür poşetlerini dereye attığını gördüm. Ego görsem uyarırım, ikinci defa üstelik görürsem ona öyle aynı ukubet veririm ki buranın yanından geçe gübür atamaz. Ben utanıyorum şurası gördükçe” dedi.

“Başlangıçta balık vardı şu anda balık falanca kalmamış”

İstanbul’dan tatil üzere geldiğini ve karşılaştığı manzara zımnında haddinden fazla üzüldüğünü tabir fail Celil Çevik ise “Normalde İstanbul’birlikte yaşıyorum, yazları memlekete geliyorum. Dere ıslahı mamul bir zamanlar ama temizlik yok. Yazları akarsu çekildiği zaman çöpler meydana çıkıyor. Vatandaşların bilgisizliği, yolun kenarında çöpler var gelenler çöplerini dereye savuruyor. Bu vatandaşların duygun olması lazım. Şu anda içimiz acıyor eski haliyle aktüel farklı. Ilkin balık vardı şu anda balık falanca kalmamış. Gerçekte görüldüğü ant bire bir ceza uygulanması geçişsiz. Halkın bilinçlendirilmesi lazım yada ufak tabelalarla vatandaşların uyarılması lazım” diyerek konuştu.Share: