“Taş Okul”mağara şehit öğrencileri Kayseri’de anıldı

Sakarya Meydan Muharebesi’nde martir düşen, Kayseri Lisesi’nin sonuç derslik öğrencileri için ihtifal töreni düzenlendi.

Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi bahçesindeki tören, kaçınmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Lisenin müdürü Ulu Durmuş, yaptığı konuşmada, okuldaki serencam dershane öğrencilerinin Çanakkale ve Sakarya savaşlarına katıldığını söyledi.

Sakarya Düz Muharebesi’nin 101’inci yılı olduğunu hatırlatan Durmuş, “Biz bugünlere, bu şehitlerimizin kanlarıyla, canlarıyla geldik. Bunlar bu ülkenin harcını, temelini kanlarıyla yoğurdular. Bu toyluk bile onların çizdiği bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyeti’ni modern çağcıl medeniyetler seviyesine yaymak amacıyla ellerinden geleni yapacaklardır.” dedi.

Taş Okul Kayseri Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Ömer Uzunoğlu ise Sakarya Zaferi’nin yoğunluğu ve ağırlığının hep gücüyle okulda hissedildiğini belirtti.

Lisenin kahramanlıklarla meşgul ayrımsız tarihi olduğunu vurgulayan Uzunoğlu, yurt amacıyla canını veren herkesi ve Sakarya Savaşı’nda şehit düşenleri sevgi, ocumak, şükran ve rahmetle andıklarını ifade etti.

Okulun 1920-1921 yılı tekmil defterine, “Ortaöğretim akıbet sınıf talebeleri Sakarya Muharebesi için cepheye gidip hepsi cephede şehit düştüğünden bu öğrenim yılında okulumuz mezun verememiştir.” ibaresi yazılmıştı.

Share: