TBMM Genel Kurulunda, CHP’li Atila Sertel’e muaheze cezası verildi

TBMM Umumi Kurulunda, CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’e tayip cezası verildi.

Genel Kurulda, 2023 yılı bütçesi görüşmelerinde saraka alan YANLIŞSIZ Tümen Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, çıkan tartışma dolayısıyla verilen arada Sertel’in, bire bir milletvekilinin annesine küfrettiğini belirtti.

Elitaş, kadınlara seçilmiş ve seçilme hakkının verildiği aynı günün yıl dönümünde Sertel’in bu hakaretinden kontekst sunma ağırbaşlı şekilde cezalandırılması gerektiğini tabir etti.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop da tutanakları inceleyeceğini, grup başkanvekillerine birlikte dağıtacağını söyledi. Daha bilahare tutanağı inceleyici Şentop, sarf ettiği kaba ve yaralayıcı bayram dolayısıyla Sertel’e takbih cezası verilmesini Umumi Kurulun oyuna sunacağını bildirdi.

Sertel adına savunma özne CHP Kol Başkanvekili Açık Deniz Özkoç, Sertel’in söz konusu ifadeyi ayrımsız apayrı milletvekiline değil kendine müteveccih gider ettiğini belirtti. Özkoç, “Bunun kararını zaman burada emrivaki ile alıp sanki ayrıksı benzeri milletvekiline taşlama etmiş kadar bir değişmeyen alırsanız, bu banko akıllıca olamaz. Bunu reddediyorum.” dedi. beraber, DÜRÜST Fırka milletvekilleri Özkoç’a, “Tutanaklarda yazana bak.” diyerek seslendi.

Meclis Başkanı Şentop ise “Arkadaşımızın söylediği kortej şayet ayrımsız milletvekilini muhatap alarak söylenmiş olsaydı doğrusu eğreti emisyon cezası gerektirirdi. Onun amacıyla tığ takbih cezası öneri ediyoruz. Küçümseme, sert ve yaralayıcı tıpkısı sözdür. Bu Meclis tarafından cezasız bırakılması akilane değil.” diye konuştu.

Daha sonraları yapılan oylama sonucunda, Atila Sertel’e melamet cezası verilmesi kararlaştırıldı.

Yeniden saraka düzlük Mustafa Elitaş, “Tığ hiçbir annenin o söze muhatap olmasını heves etmeyiz. Tıpkı kadına, bir anneye işlenmiş ayrımsız hakarettir. Bunun savunması, izahı yoktur.” dedi.

Görüşmelerin tamamlanmasının peşi sıra Şentop, bütçe görüşmelerine sürmek için birleşimi saat 11.00’dahi sarılmak amacıyla kapattı.

Share: