TBMM’de Bütçe Görüşmeleri Pimpirik Başladı. 12 Saat Süren Görüşmede CHP’li Atila Sertel’e Muaheze Cezası Geldi

TAMER ARDIL ERŞİN/ BERKAY VAROL/ MEHMET AKGÜN

TBMM Genel Kurulu’nda 2023 bütçesinin tüm üzerindeki görüşmeler, kimi vakit milletvekillerinin birbirinin üzerine yürüdüğü gerginliğin de yaşandığı tıpkı ortamda 12 saat sürdü. TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un inisiyatifiyle, CHP İzmir Saylav Atilla Sertel’e kullandığı benzeri söz zımnında ‘ayıplama’ cezası verildi. CHP Grubu, izlenen prosedüre itiraz etti.

TBMM Umumi Kurulu’nda zaman 2021 yılı stabil hesabı ve 2023 yılı merkezi hile bütçe kanun teklifinin cümlesi üzerindeki görüşmeler 12 saat sürdü. Görüşmeler sırasında bazı bazı pimpirik anlar yaşandı, sık sık birleşime meydanlık verildi. AKP ve CHP’li vekiller ortada 4’üncü Oturum sırasında yüklülük yaşandı.

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, inikat kapanmadan önce, gerginlik sırasında CHP İzmir Saylav Atila Sertel ile AKP’li vükela ortada sabık aynı diyalog zımnında tutanakların inceleneceğinin belirtildiğini belirterek, muamele yapılmasını talep etti.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tutanak Müdürlüğü’ne konuyu incelettiğini gürültülü kaydı dinlettiğini belirterek bahis konusu ifadenin düz aldığı tutanakları ekip başkanvekillerine dağıttı. Sertel’e muaheze cezası verilmesi önerisini Umumi Kurul’a sunacağını söyledi.

ÖZKOÇ: KENDİSİ İLE İLGİLİ SÖYLEMİŞ. ÇOK AÇIK. ÇOK NET

CHP Ekip Başkanvekili Engin Özkoç, “Burada bazı bazı İçtüzük’te mukayyet sıfır teamüller vardır. Böyle konularda Sedir Başkanvekilleri, defaatle kol başkanvekillerini dip tarafa çağırmışlardır. Beyninde oturup hangi yapmamız gereğine değişmeyen vermişizdir. Sedir’e gelip birlikte gerektiğini yapmışızdır. Şu elimize mevrut mazbata ham tutanak değil. Yani bilcümle burada konuşulanlar yazılmış değil. Burada sarf ettiği sözü, başka benzeri milletvekiline değil, kendisine sarf etmiş. Kendisi ile ilişkin söylemiş. Haddinden Fazla engelsiz. Haddinden Fazla açık” dedi.

Özkoç, “Demiştir ki ‘Eğer bu sözün muhatabı namına beni görüyorsanız ego böyleysem’ diye kendisi ile ilişik aynı şeyi söylemiştir. Burada tutanakta öyle yazıyor. Tutanağa bakın. Aynı başka milletvekiline değil, kendisi ile ilişik ‘Eğer ben böyleysem…’ diye niteleyerek konuşmuştur. İşte mazbata. Onun üzere bunun kararını zaman burada oldu bitti ile alıp güya bire bir apayrı milletvekiline taşlama etmiş gibi bire bir karar alırsanız bu banko akıllıca gayrimümkün. Bunu reddediyoruz. Erte bunu oturur öz aramızda tartışırız. Bugün geçelim arkaya” çağrısı yaptı.

TBMM Başkanı Şentop ise TBMM Başkanvekillerinin kendisini kumar ettiğini, kendisinin onlara değil, kendi anlayışını onların yansıtacağını belirterek istemi kabul etmedi ve Sertel’e takbih cezası verilmesini Umumi Kurul’a öneri etti. Sertel’e AKP, MHP ve HDP’li milletvekillerinin oylarıyla takbih cezası verildi.

Genel Asamble, TBMM ile yüksek geçerlilik organlarının 2023 yılı bütçelerini görüşmek üzere bugün (6 Mabeyin Salı günü) saat 11.00’da katlanmak için kapandı.

OKTAY, ŞENTOP VE AKP MİLLETVEKİLLERİNDEN HATIRA FOTOSU

Genel Asamble’da birleşim kapandıktan sonradan AKP’li milletvekilleri, Divan Başkanı Şentop ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile anı fotoğrafı çektirdi. AKP’li vekiller, “Tarihi tıpkı ışık oldu” yorumunu yaptı.

Share: