Terör örgütü PKK’ya serkeş ailelerin yavru nöbeti dördüncü yılında

Kandırılarak dağa kaçırılan çocukları üzere HDP Diyarbakır İl Başkanlığı uğrunda 3 Eylül 2019’bile yerleşme eylemi başlatan ailelerin destansı direnişi 4’üncü yılında. 304 ailenin katıldığı evlat nöbetinde 4 yılda seçkin dönüş yapılan çağrılar sonucu 37 teşkilat mensubu ailesine kavuştu.

Diyarbakır’birlikte, oğlunun HDP’liler tarafından dağa kaçırıldığını sav eden ana Hacire Akaret, HDP İl Başkanlığı binası önünde 22 Ağustos 2019’üstelik oturma eylemi başlattı. Akar, oğlunu teröre kurban kesmek amacıyla başlattığı azimli savaş sayesinde 24 Ağustos 2019’de evladına kavuştu. Akar’ın kararlı eylemi ve yaktığı meşale, Türkiye’dahi bir nice aileye atılganlık ve imge oldu. Bu bıçkın duruşu gören aileler, 3 Eylül 2019’birlikte HDP İl Başkanlığı önünde başlattığı bala nöbeti 4’üncü yılına girdi.

Evlatlarını terörün batağından yetişmek isteyen ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen diğer ailelerin dahi katılımıyla kopya rastgele sabık bölüm artarak 304’e ulaştı. İlk günden itibaren evlatlarına birleşmek amacıyla sürdürdükleri azimli duruşlarıyla HDP toprak binası önünden ayrılmayan temel ve babalar, edebiyat sıcağında, kışın soğuğunda eylemlerine aleniyet vermeden bitmeme etti. Aileler, defa yerlerini boş bırakmamak için aileleriyle dönüşümlü eylemi sürdürdü. Aileler, kül dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını döneminde bile zaruri tedbirleri alıp eylemlerinden vazgeçmedi. Geride kalan 3 yılda annelerinin kucağındaki ayrıntılar, ağabeyleri ve ablaları üzere bakir yaşlarına gösteri çadırında girdi.

Kararlı vakfe 37 evladı ailesine kavuşturdu

Eylemle 37 sülale, terörün pençesinden kurtardıkları evlatlarına kavuşmanın sevincini yaşadı. Temel ve babalarının “kalın kafalı dön” çağrısına kaygısız kalmayıp örgütten kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan çocukları gören başka aileler, eylemlerinde daha azimli hale geldi. Annelerin azimli duruşu, HDP’ye kepenk kapattırdı. Ailelerin haykırışlarını fark etmek istemeyen HDP’liler, çareyi benzeri süre kepenklerini kapatmakta buldu. Ailelerin azimli duruşundan bilahare HDP, yer binasında yaptığı faaliyetlerini ilçe binalarına taşıdı. İddialara bakarak, bu süreçte terör örgütü PKK yandaşları, ailelere tehditlerde bulundu, onları yıldırmaya çalıştı. Teyit olan gençler, ifadelerinde yaşadıkları gelişigüzel şeyin cebren yaptırıldığını öne sürdü.

Ailelerin duruşu, Türkiye sınırlarını aşarak Almanya’ya kadar ulaştı

Ailelerin duruşu, Türkiye’ye ile ilişkin kalmadı. Almanya’ya kadar ulaştı. Berlin’dahi dallı güllü ve yıldırı örgütü PKK yandaşlarınca kaçırılan Nilüfer T’nin annesi Maide T, 12 Son Teşrin 2019’dan beri olgun alamadığı kızını uydurmak üzere 29 Küçük Ay 2020’da yıldırı örgütüne müzahir benzeri derneğin uğrunda habitat eylemi başlattı. Maide T., henüz sonra eylemini Başbakanlık binası önünde sürdürdü. Ailelerin iyi sesi, İzmir, Van, Hakkari, Şırnak ve Muş’ta kıymet bularak buralarda eylem başlatıldı. Bu haykırışlara Sivil Topluluk Kuruluşları, dernekler ve insanlar duyarsız kalmayarak ailelere bindi ziyaretlerinde bulundu. Bindi ziyaretleri, bunlarla vabeste kalmadı. Yerel ve yabancı diplomat ve bürokratlardan artist, spor camiasına kadar buldu.

Türkiye’birlikte ve Diyarbakır’da temaslarda kâin Avrupa Parlamentosu üyesi Tomas Zdechovsky 7 Son Teşrin 2019’birlikte, Avrupa Konseyi Yerel ve Lehçe Yönetimler Kongresi Denetleme Komisyonu Türkiye eş raportörleri Jakob Wienen ve Yoomi Renström 3 Teşrinievvel 2019’de, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominick John Chilcott ve Hindistan’ın Ankara Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya’nın de saha aldığı 9 ülkenin büyükelçisinin bulunduğu gök bilimi 8 Fasıla 2019’birlikte mülakat etti. Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, İsviçre ve Avusturya’dan mevrut gurbetçiler birlikte annelerle görüştü.

“40 senede geçse eyleme devam edeceğiz”

Oğlu Engin amacıyla oturma eylemini sürdüren asıl Kamile Küçükdağ, üçüncü yılın bittiğini, 3 Ilkgüz’da dördüncü yıla gireceklerini söyledi. Çocuklarını almayana kadar, ayakta olana büyüklüğünde, 40 senede geçse eyleme bitmeme edeceklerini vurgulayan Küçükdağ, “Çocuklarımızı almadan buradan gitmeyeceğiz. Güneş Tacı virüs demedik, kar, şita demedik, yaz demedik, sonsuz buradayız. Hiçbir madde istemiyoruz. Bekâr çocuklarımızı istiyoruz. Orası Tanrı yolu değildir; Allah yolu olsaydı derdim Cenabıhak yoludur kalsın. Onları kandırıyorlar. 37 yaşama konfirmasyon oldu. Ukubet var diyorlar. Ceza bulunmayan” dedi.

“Gösteri, Diyarbakır ile merbut kalmadı”

Süleyman Çetinkaya’nın ablası Zekiye Bozdağ, Hacire Akar’dan bilahare HDP önüne mevrut ikinci eş olduklarını hatırlattı. Kardeşi Süleyman’ın 30 Ağustos 2019 yılında HDP Bilgisizlik Kolları eliyle kandırılarak dağa gönderildiğini öne süren Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“3 Eylül 2019’dan beri burada nöbetteyiz. Üçüncü yılımız bitiyor, dördüncü yıla giriyoruz. Bilcümle Türkiye’yi desteğe bekliyoruz. Eylem Diyarbakır ile kalmayıp Türkiye’nin birçok yerinde eylem işleyen aileler oldu. Buradan da çocuklara sesleniyorum. Temel ve babalar sizleri almayana büyüklüğünde kesinlikle vazgeçmiyoruz.”

Galebe Vazıh’ın annesi Sabire Aydın ise Samsun’dan geldiğini, oğlunun 2017 yılında HDP’liler marifetiyle kandırılarak dağa gönderildiğini istikbal sürdü.

Mücadelelerinin üçüncü yıl bittiğini, dördüncü yıla gireceklerini aktaran Ziyalı, “Burada dört sene değil, kırk yılda geçse mücadelemiz devam edecek, burada evlatlarımızı bekliyoruz esas ve babalar kendisine. Buradan evladıma da çağrıda mevcut olmak istiyorum. Oğlum Utku, hangi evet dön gel. Beş yıldır özleminle, hasretinle ölüyoruz” diyerek konuştu.

“Medya olmasaydı kimesne sesimizi duymazdı”

Yusuf Begdaş’ın babası Celil Begdaş bile 5 Mayıs 2019’dan beri HDP’nin kapısında olduğunu kaydetti. 3 yıl 3 ay geçmiş oğlunun HDP’nin binasından gittiğini tez fail Begdaş, “Burada yerleşme eylemine başlarken bu büyüklüğünde evladımızı beklemiyorduk. 37 evladımızı getirdik. Hepsi esas ve babasına kavuştu. Medyanın da gücü vardı. Iletişim Araçları olmasaydı kimse sesimizi duymazdı. Bütün medyaya teşekkür ederiz. Bu binayı fehamet kapatamadı, temel ve babalar kapattı. Çünkü bu HDP, hırsızdır. Bu kollar bu binadan gitti” şeklinde konuştu.

“Bu devlet sokakta müesses ayrımsız mutluluk değildir”

Gülcan Biçer’in babası Necmettin Biçer, kızının 2015 yılında yıldırı örgütü PKK’nın siyasal kolu HDP marifetiyle Adana’bile kaçırılıp tıpkı şekilde yıldırı örgütüne teyit edildiğini tez etti.

HDP Diyarbakır İl Başkanlığı uğrunda esas ve babalar kendisine üç yılı tamamlayacaklarını dile getiren Biçer, şu ifadelerde bulundu:

“Türkiye’nin beherglas yanından mevrut aileler adına eylemimizi sürdürmekte kararlıyız. en üst çocuğumuz dağdan ininceye büyüklüğünde banko buradan ayrılmayacağız. Tümce böyle bilsin. HDP’lil bilsinler kim, bu mutluluk hepimizin. Kavisli yolda olduklarını elan ayırt etmemişler. Bu büyüklük sokakta müesses bire bir ülke değildir. Onların ensesinden ayrılmayacağız. Buraya geldik tıpkısı yıl dolmadan kilit vurup kapattılar. Suçlu oldukları üzere bizden kaçtılar.” – DİYARBAKIRShare: