Trakya’dan Pakistan’daki sel bölgesine gıda malzemesi gönderildi

Edirne ve Kırklareli’nde, Pakistan’daki selzedeler üzere hazırlanan azık malzemesi hamile arkalama tırları, dualarla uğurlandı.

Edirne Valiliği koordinasyonunda İl Afet ve Ivedi Kapsam Müdürlüğünce (AFAD), sivil cemiyet kuruluşlarının katkılarıyla içerisinde un, yağ ve pirinç kadar temel besin malzemelerinin düzlük aldığı bin azık kolisi hazırlandı.

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, gazetecilere yaptığı açıklamada, Pakistan’da yaşanan başat felaketinin ülkede pahal tahribata nöbet açtığını söyledi.

Pakistan halkına geçmiş olsun dileklerini ileten Vali Kırbıyık, yardım kampanyasına destek veren gelgel ve kuruluşlara teşekkür etti.

Türkiye ve Pakistan arasında tarihten gelen akva ilişki bulunduğunu ifade eden Kırbıyık, şunları kaydetti:

“Pakistan ve Türkiye halkları beyninde tarihî akva bağlar var. Biz ne ahit zora ve angarya düşsek Pakistan halkı yanımızda olmuştur, Halas Savaşı örneğinde olduğu üzere… Bugün birlikte onlar hakikaten yüz yılın hâkim felaketlerinden birini yaşıyor. Çokça gösterişli tahribatlara posta açmış tıpkısı sel felaketi, çokça aşkın insanca müzaheret malzemesine gerekseme duyuluyor. Bu noktada İçişleri Bakanlığımızın AFAD Başkanlığımızın öncülüğünde bir yardım kampanyası başlatıldı. İlimizden birlikte bugün ilişkin odalarımızın koordinasyonunda Edirne Tecim ve Uran Odası, Edirne Tecim Borsası, Keşan Ticaret ve Uran Odası, İpsala Ticaret Borsası ve Trakya Birlik’in katkılarıyla tahminî bin azık kolisi hazırlandı.”

Selzedeler için hazırlanan müzaheret tırı Edirne Müftüsü Alettin Bozkurt eşliğinde edilen duanın peşi sıra yola imdi.

Uğurlama programına Edirne AFAD İl Müdürü Mehabetli Altındal, görüş ve borsa başkanları ve AFAD personeli de katıldı.

Kırklareli

Kırklareli’nde, baskın felaketi dolayısıyla el eyyam faal Pakistanlılar amacıyla hazırlanan gıda gebe yardım tırı, dualarla uğurlandı.

Valilik koordinesinde, İl Kıran ve Acil Nitelik Müdürlüğü (AFAD) ekiplerinin desteğiyle hazırlanan kolilerin yüklendiği tırın, Pakistan’a hareketi öncesinde valilik uğrunda merasim düzenlendi.

Ilbay Birol Ekici, Pakistan’da baş döndürücü yağmurlardan kontekst 33 milyon insanın etkilendiğini söyledi.

Çok sayıda insanın hayatını kaybettiğini rapor eden Ekici, Pakistanlı vatandaşlara yardım etmek amacıyla arkalama kampanyası başlatıldığını kaydetti.

Kampanyanın bitmeme ettiğini vurgulayan Ekici, “İlimizden 5 tır yardım malzemesi göndereceğiz. Bu tırların ilki zaman gönderildi. Diğerlerini de bu hafta doğrulama edeceğiz ve bu yardımları sürdüreceğiz. Orada kardeşlerimiz açken, bizim burada tok olmamız veya bu konudan erinçsiz olmamamız tür değil. Onun için Türk halkının cömert Pakistan halkına yardımlarını valilik koordinesinde ilettiğimiz amacıyla çokça sevinçliyim. Sizlere bu kampanyaya dahil olduğunuz amacıyla çokça teşekkürname ederim.” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Yusuf Eviş yoluyla yakarış okundu.

Tırın hareketi öncesi Ilbay Faik Faik İlkokulu 4. sınıf öğrencisi Ramadan Kartal, oyuncağını Pakistanlı çocuklara gezmek amacıyla Vali Ekici’ye tasdik etti.

Ilbay Ekici, çocuğu duyarlılığından belde teşekkür etti. Tır daha sonradan yola çıktı.Share: