Tripoliçe Katliamı’nda hayatını kaybedenler İzmir’de anıldı

Mora Yarımadası’nda on binlerce Mutekit Türk’ün öldürülmesiyle sonuçlanan ve tarihe “Tripoliçe Katliamı” olarak sabık olayların yıl dönümü zımnında Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosluğu yakınlarına siyah çelenk bırakıldı.

Mora Yarımadası’ndaki Tripoliçe kentinde 23 Eylül 1821’de yaşanan katliamın sene dönümü zımnında Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu üyeleri, Gündoğdu Meydanı’nda tıpkısı araya geldi.

Ellerindeki pankartlarla Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosluğu önüne giden kadro namına konfederasyonun Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Azade, izah yaptı.

1821 yılına kadar Yunanistan’ın güneyindeki Mora Yarımadası’nda mevcut Tripoliçe şehrinde Türkler, Yunanlar ve değişik milletlerden insanların ahenk zarfında yaşadığını, Palikarya çetecilerin geçmiş Atina ve Navarin’de ardından Tripoliçe kentinde Türklere saldırılar düzenlediğini ifade fail Azade, şöyle konuştu:

” ‘Türklere ölüm’ sloganıyla 23 Ilkgüz 1821’üstelik Tripoliçe şehrinde yavru, eş, gebe ve yaşlı demeden 40 bin Türk’ü hunharcasına, acımasızcasına, işkenceyle katletmişlerdir. Bu katliamlar yegâne bir Türk kalmayıncaya kadar bitmeme etmiştir. Bu caniler Türk mezarlarından ölülerin kemiklerini çıkararak yakmıştır.”

Azade, katliamda hayatını kaybedenleri rahmetle andıklarını, olayın üzerinden 201 yıl geçse da Tripoliçe katliamını hiçbir antlaşma unutturmayacaklarını tabir ederek, “Bu bire bir soykırımdır, âdemiyet suçudur. Bu soykırımı lanetliyoruz ve kınıyoruz.” dedi.

Açıklamanın peşi sıra Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosluğu’nun yanındaki alana, üzerinde “Mora 1821” yazılı yağız çelenk bırakıldı.

Share: