Uğraşı amaçlı alınan yerey 50 milyon liralık yatırımla rustik mahalleye turist çekecek

Bursa’nın İznik ilçesinde uğraşı gayeli alınan yerey konusunda mensur edilen “Hobbit” ve bungalov evlerle kırsal mahalleye seyyah çekilmesi hedefleniyor.

Bursa site merkezine 100, İznik’e 20 kilometre uzaklıkta mevcut 850 rakımlı Candarlı Mahallesi, zengin bitey, su kaynakları, yol yolları ve bozulmamış havasıyla şişman şehirlerin stresinden bunalanları ağırlıyor.

İstanbul’üstelik yatırımları bulunan gelişim insanı Cengiz Karagülle dahi aynı yolculuk sırasında doğasına hayran kaldığı Candarlı Mahallesi’nde hafta sonları mesafe etmek üzere arazi satın aldı.

Bölgeye mevrut ziyaretçilerin burada daha aşkın ahit geçirme isteklerinin olduğunu gören Karagülle, arkadaşlarının birlikte tavsiyesiyle yandaki beş altı arsayı elan satın alarak turistik kuruluş inşa etmeye karar verdi.

Karagülle, 50 milyon liradan aşkın yatırımla 49 dönüm yer konusunda 12 Hobbit ve 13 bungalov evi ile restoran, manej ve sosyal donatıları kâin turistik tesis düz yazı ettirdi.

Tarım ve Rustik Kalkınmayı Sübvansiyon Kurumunun (TKDK) birlikte tıpkısı bölümüne mevhibe desteği sağladığı proje kapsamında bölgenin turizmden daha fazla pay alması sağlanacak.

Ocak ayında hizmete girecek

Candarlı Tabii Yaşam Çiftliği Sorumlusu Feridun Tanadam, AA muhabirine, 25 habbe tamamlandığı projede hep 81 ev düz yazı edileceğini söyledi.

Projenin evvel etabında sona geldiklerini ve tesisi aile ayında hizmete açacaklarını belirten Tanadam, “Şita turizmi ağırlıklı diyerek düşünüyoruz ama edebiyat birlikte buralar çokça henüz fena hâlde ve yeşil. Burası tarım arazisi değil. Köylünün dahi burada çalışmasını amaçlıyoruz. Tamamladığımız 25 evi bu kış süresince faaliyete geçirmeyi düşünüyoruz. ufak tefek eksiklerimiz var. Onları gidermekle uğraşıyoruz. Burada kış biraz gösterişli geçiyor.” dedi.

Tanadam, tesiste ilk etapta 25 kişiye hisse senedi imkanı sağlanacağını bildirerek, şunları kaydetti:

“Projenin tamamında istihdam sayısı 100-150’ye çıkabilir. Burası kuş uçmaz kervan geçmez ayrımsız meydan amma buranın doğası çokça değişik, çokça iyice. Gökçe Yazın de iyice, kışın çokça haddinden fazla elan domuzuna. Aşağıdaki köylerde ve İznik’te kar olmazken buraya tıpkı metreye mümasil kar yağıyor. Pandemiden sonra bu nev turizm yerleri henüz aşkın istek görmeye başladı. İnsanlar biraz henüz özgür oluyorlar. Biraz elan başka turizm yerlerine göre şen ettiklerini düşünüyoruz. Onun için hakeza tıpkısı olaya giriştik.”

Tanadam, tesise şimdiden ilginin olduğunu dile getirerek, “Burada hafta sonları dahi inşaatımız devam ederken bizim girişteki kapımızı görüp ‘aşçı açık mı? Ne yiyebiliriz? Kalacak kayran var mı?’ diyerek soran insanlar var.” diye konuştu.

Candarlı Mahallesi sakinlerinin da mahallenin turizme kazandırılmasından mutluluk duyduğunu vurgulayan Tanadam, “Bursa’nın sunu gaga bölgelerinden biri. Tıpkı ucu Kocaeli sınırı, benzeri ucu Adapazarı sınırı. Yani Bursa’nın en kenar köylerinden biri. Bu rustik kesimde insanlara hem istihdam hem dahi alelhusus yeşil alanlara ilgisi olan Fellah turistleri bölgeye çekerek ülkeye döviz girdisi sağlayabilmeyi amaçlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Share: