Uluslararası Dr. Behçet Idareci Yavru Kongresi İzmir’de başladı

TBMM Afiyet, Aile, Çalışma ve Içtimai İşler Komisyonu Başkanı Recep Akdağ, “Türkiye kabilinden bire bir ülkede bazen ‘afiyet harcamaları başını aldı gitti’ üzere tartışmalar oluyor amma böyle bire bir öz yok.” dedi.

Esenlik Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Dr. Behçet Ateş Parçası Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Yetişek ve Araştırma Hastanesi ile İzmir Bala Sağlığı Derneği tarafından İzmir’de bire bir otelde planlı “Uluslararası Dr. Behçet Ateş Parçası Çocuk Kongresi”nin küşat töreni, özel sporcu çocukların ahali oyunları gösterisiyle başladı.

Programa katılan Akdağ, yavru sağlığı ve hastalığıyla ilgilenen hekimlerle tıpkı arada olduğu için bahtiyarlık duyduğunu söyledi.

Esenlik Bakanlığı döneminde Türkiye’birlikte “Sağlıkta Transformasyon Programı”nın başlatıldığını hatırlatan Akdağ, “Izlence 2002 ile 2013 yılları arasında gerçekleştirildi. Bunun devamı sonrasında bile geldi amma dönüşümün bildirme güzel adımları o yıllarda gerçekleşti. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın herif sevgisiyle yola çıktık. Vatandaşın memnuniyeti çokça önemliydi. 2002 yılı başlarında vatandaşın memnuniyeti yüzde 38 civarındaki iken bu oranın yüzdelik 75’lere kadar ulaştı.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin sağlıkta yaptığı kalburüstü dönüşümle dünyanın birçok ülkesine misal olduğunu vurgulayan Akdağ, Acun Afiyet Örgütü yoluyla düzenlenen arsıulusal toplantılarda süreci anlattığını dile getirdi.

Türkiye’da sunulan kalifiye keyif hizmetlerinin temas geçen gün arttığına ilgi calip Akdağ, şöyle konuştu:

“Türkiye kabil bire bir ülkede kimi zaman ‘keyif harcamaları başını aldı gitti’ kabilinden tartışmalar oluyor ama hakeza aynı özdek yok. Tığ Karışık Ev İçi Hasıla’ya bakarak bibi sağlığa az para ayıran bire bir ülkeyiz. İnşallah zenginleşir çokça elan çok servet harcarız. Esasen Türkiye harcadığı paraya nazaran sunma yüksek memnuniyeti sağlamış ülkedir. Bizimle tıpkısı parayı harcayan Meksika, Türkiye’nin başarısının yanına de yaklaşamıyor. Yunanistan, Şili ve Polonya kabil ülkeler harcadıkları servet bizden aşkın olmasına rağmen, bizim memnuniyet oranımızın yanına de yaklaşamıyorlar.”

Akdağ, Türkiye’dahi nitelikle esenlik hizmeti verildiğini, ana ve süt kuzusu ahiret yolculuğu hızında üstelik nazik düşüş yaşandığını aktardı.

Eş hekimliğinin, bakanlığı döneminde başladığını anımsatan Akdağ, “İzmir’da birlikte ocak hekimliği sistemi hayata geçirdik. Beni bağışlayın, tercüman olmak zorundayım. O devir İzmir’üstelik belli ideolojik fikir sahipleri ‘eş hekimlerini denize dökeceğiz’ dediler. Anca üzülmüştüm ki tığ Yunan’ı denize döktük. Familya hekimini sebep denize dökeceksiniz?” dedi.

İzmir İl Esenlik Müdürü Doç. Dr. Emre Erkuş dahi 74 yıllık doğru bire bir geçmişe cemaat olan Dr. Behçet Uz Bala Hastalıkları ve Cerrahisi Terbiye ve Araştırma Hastanesinin düzenlediği uluslararası kongresinin tıp dünyası amacıyla mehabetli olduğunu vurguladı.

Hastane başhekimi ve kongrenin düzenleme oturmuş başkanı Prof. Dr. Behzat Özkan dahi hemen İzmir’e değil bölgeye de keyif hizmeti sunduklarını vurguladı.

Esenlik Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Münevver ile SBÜ İzmir Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Enver İlhan da kongrenin açılışında birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Özkan, Akdağ’a plaket ikram etti.

Share: