Vekil Karaismailoğlu, Pendik-Sabiha Gökçen Hava Meydanı yer altı treni hattının sınav sürüşüne katıldı (2)

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, Pendik (Tavşantepe)- Sabiha Gökçen Hava Meydanı metro hattında test sürüşlerini yaptıklarını belirterek,”Gayet kudretli ayrımsız şekilde tamamladık. Sililik işleri dahi dahil şu zaman akıbet detaylar üstünde çalışıyoruz. İnşallah ilk teşrin kocaoğlan içerisinde, tamam olan bu hattımızı de milletimizin hizmetine sunacağız.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, Pendik (Tavşantepe)-Sabiha Gökçen Hava Meydanı metro hattında gerçekleştirilen sınav sürüşüne katıldı. Sınav sürüşü Kurtköy ve Sabiha Gökçen Havalimanı istasyonu beyninde gerçekleştirildi.

Sabiha Gökçen Hava Meydanı istasyonunda basın açıklaması eden Karaismailoğlu, hep dünya krizlerle boğuşurken, Türkiye’nin dört bir tarafında 5 bin pasaj şantiyede 700 bine yakın faaliyet arkadaşlarıyla birlikte Türkiye’nin geleceği amacıyla himmet verdiklerini söyledi.

Yatırımları artırarak bitmeme ettirdiklerini nâkil Karaismailoğlu, “Bugün dahi yetişkin bire bir yatırımımızın son aşamasına geldik. Bütün işlemlerimizi tamamladık. Az Buçuk ilk test sürüşlerimizi de yaptık. Muktezi incelemeleri da yaparak inşallah önümüzdeki çevrilmiş günleri üstelik geride bırakarak teşrinievvel kocaoğlan içerisinde Kadıköy-Kartal yer altı treni hattını devam ettirerek Sabiha Gökçen Hava Meydanı’na kadar yer altı treni konforunu İstanbullulara yaşatmanın gururunu, sevincini hep birlikte yaşıyoruz.” diye konuştu.

Nazır Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Sabiha Gökçen Havalimanı, yıllar önce şu anki esas tehalüf partisi liderinin, ‘tayyare inmeyen yere havalimanı mı yapılır? Sabiha Gökçen’e hava meydanı yapmaktansa Tuz Gölü’ne ala tesisi yapın’ diyen ayrımsız zihniyetin bugünkü mevrut olduğu çelişkiyi gösteren bildirme bol örneklerden aynı tanesi.

Sabiha Gökçen Havalimanı, günce 600’ün üzerindeki tayyare sayısı ve 105 bin yolcuya bakım eden dünyanın önde mevrut havalimanlarından birisi haline geldi. Yaptığımız yaptırımlarla gelişigüzel Sabiha Gökçen Hava Meydanı de İstanbul Havalimanı de Türkiye dünyaya hizmet vermeye ve hizmet kalitesini artırarak devam edecektir.

Avrupa’daki havalimanları kaos yaşarken, Türkiye’deki havalimanlarında konfor yaşatan bilcümle emek arkadaşlarıma, işletmecilere, hava yolu şirketlerimize teşekkürname ediyorum. Bu gururu, bu sevinci, bu kaliteyi, bu güveni hep vatandaşlarımıza yansıttığı kabil bu örnek hizmeti dahi bütün dünyaya yansıtıyorlar. İstanbul Havalimanı, tekrar birçok karalamalar, iftiralar olmasına rağmen 75 milyon metrekarelik, hesaplı değeri muvaffakiyetsiz olan tıpkı alanda, devletin kasasından 1 kuruş çıkmadan 10 milyar avroluk bir yatırımla, zaman 200 bin kişinin istihdam edildiği ve günce 230 bin yolcuya karı sahipliği işleyen, günce 1400 parça uçağın baş aşağı kalkışına sülale sahipliği özne dünyanın benzer gösterilen gıpta ile bakılan projelerinden bir tanesi haline geldi. Devletimizin kasasından tıpkı kuruş harcamadığımız halde, işletme süresi süresince üstelik devletimize tamam 26 bilyon avroluk gelir sağlayacak.”

“Ilk Teşrin ayından itibaren gelişigüzel kamer İstanbul’de koskocaman bir yer altı treni hattının açılışını yapacağız”

Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Hava Meydanı’nın işletme süresi bittikten sonraları yüzyıllar boyu bu ülkeye bakım edecek haddinden fazla kıymetli asar olduğunu tamlayan Karaismailoğlu, “Sabiha Gökçen Hava Meydanı ve İstanbul Hava Meydanı, inşallah gelişen, büyüyen, dünyanın yer şişman 10 ekonomisine eş Türkiye’nin en kocaman ayaklarından ikisi olacak. Bütün sektörlerde yoğun benzeri çalışmamız var. Esmer yolu, hava yolu, çıpa yolları, tanıtma sektöründe, uzayda, denizlerde topyekun tıpkı kalkınma çabası içerisinde, bütün arkadaşlarımızla alay malay güç aynı şekilde çalışıyoruz.

Demir yollarında nazik tıpkı atılımımız var. Şu anda demir hat ağırlıklı aynı envestisman dönemine girdik. Ülkemizin ciharıyek tarafında şu anda inşaatı bitmeme eden 4 bin 500 kilometre acul şimendifer hattımızda hem yaya taşıyacağız hem da lojistik anlamda ülkemizin ihracatına ve üretimine oldukça katkı sağlayacak oylumlu işlemler yapıyoruz.” dedi.

Karaismailoğlu, çıpa yolundaki çabuk trene sadık 8 ili gelecek yıllarda 52’ye çıkarmanın çabası içerisinde olduklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Esasen limanlarımız, birleştirme sanayi bölgelerimizi de demir yolu hatlarına bağlayarak lojistikteki maliyetleri ve üretimdeki lojistik maliyetini hafifletmek üzere bile mefret çalışmalarımız var. Antrparantez karbon emisyonunun azaltılması üstelik çıpa yolları yatırımlarımızdaki balaban faktörden bir tanesi. şehirler arası demir yolları devam ediyor. Gine site süresince de eke metropollerde, nüfus yoğunluğunun olduğu bölgelerde planlanmış olan demir yolu yatırımlarımız ve raylı tümce yer altı treni yatırımlarımız da canlı bire bir şekilde devam ediyor. Bursa’dahi Kocaeli’üstelik, Ankara’üstelik, İzmir’da, Kayseri’bile, Gaziantep’te eke yatırımlarımız var. Ödemek üzere olanlar, bitmeme edenler var. İnşallah önümüzdeki günlerde balaban yatırımlarımızı milletimizin hizmetine sunacağız.

İstanbul genelinde üstelik yapımı bitmeme eden, bakanlığımızca üstlenilmiş 7 lime yer altı treni hattımız var. Bugün İstanbul’üstelik işletilmekte olan 260 kilometrelik yer altı treni hattımızı 2019 yılı öncesinde tamamlayarak İstanbulluların hizmetine sunmuştuk. Maalesef aradan 3,5 yıl geçmesine karşın bunun üstüne hiçbir şey konulmadığı kabilinden bitmeme fail hatlarda dahi mehabetli aynı olgunluk namevcut.

Bizler bakanlık adına İstanbulluları tabiatıyla ki birilerinin keyfine bırakamazdık ve yatırımlarınızı hızlandırdık. Bu sene içerisinde ekim ayından itibaren herhangi bir ay İstanbul’birlikte mefret bire bir metro hattının açılışını yapacağız. Farklı 4 yer altı treni hattımızı üstelik 2023 yılı içerisinde üstelik bitireceğiz.”

Bu sabahleyin incelemelerinde bulundukları Kadıköy-Kartal-Pendik hattının Sabiha Gökçen Havalimanı bağlantısı üstünde olduklarını nâkil Karaismailoğlu, “Biraz önceki sınav sürüşlerimizi yaptık, gayet liyakatli tıpkı şekilde imalatlarımızı tamamladık. Katışıksızlık işleri bile karışma şu dakika son detaylar üstünde çalışıyoruz. İnşallah ilk teşrin kocaoğlan içerisinde, bitmiş olan bu hattımızı de milletimizin hizmetine sunacağız.

Sabiha Gökçen Hava Meydanı’yla alay malay D100’le Sabiha Gökçen Hava Meydanı’ndaki hele Pendik’teki alçak koca hareketinin hareket hareketinin olduğu mahalleleri de metroyla buluşturmuş oluyoruz. Şeyhli, Yayalar, Fevzi Intikal Etmek ve Kurtköy mahallelerini de teşrinievvel ayı bakımından yer altı treni konforuyla buluşturmuş olacağız.” diye konuştu.

“Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nden dahi geçecek metromuzun serencam aşamasına geldik”

Bakan Adil Karaismailoğlu, teşrinisani ayı bakımından Kağıthane-İstanbul Havalimanı ve aradaki Kemerburgaz, Köktürk, Eyüp bağlantılarıyla İstanbul Havalimanını dahi metroyla buluşturacaklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Çatlak ayı bakımından Başakşehir- Kayaşehir arasında Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nden de geçecek olan metromuzun serencam aşamasına geldik. Planımız çatlak ayı içerisinde Başakşehir-Kayaşehir yer altı treni hattımızı tamamlayarak, dünyanın sunu gelişmiş en çağdaş hastanelerinden bir tanesi olan Çam ve Sakura Site Hastanesi’ni metroyla buluşturduğumuz kabilinden alelhusus Güngören, Bahçelievler, Başakşehir, Bağcılar’daki vatandaşlarımızın hem Kayaşehir-Başakşehir bağlantısını sağladığımız üzere bunun devamında birlikte İstanbul Hava Meydanı bağlantılarını ve Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi’ndeki metro bağlantılarını de tamamlamış oluyoruz.

Başakşehir’deki yer altı treni hattımızı, şehremaneti bir zamanlar elan evvel bizlerin başlattığı metro hattını yapmayacağını bulunan dalavere söylediği zaman tığ üstelik alelhusus pandemi sürecince berenarı eke faydalar sağlamış olan hastanemizin dahi hattını, yolunu yapmadıkları kabilinden metro hattında yapmayacaklarını bize bildirdiklerinde özellikle bir anda devraldık ve bu kadar güdük ayrımsız müddet içerisinde bile 2 sene içerisinde metro hattımızı bitirerek aralık ayı içerisinde İstanbulluların hizmetine sunacağız. Sabiha Gökçen Hava Meydanı’nın Marmaray bağlantısı üstelik esasta henüz geçmiş başlanmış projeler arasındaydı.”

Marmaray-Kadıköy-Kartal hattının 2,5 kilometrelik bağlantıyla Sabiha Gökçen bağlantısının daha evvel planlandığını ve ihalelerinin yapıldığını hatırlatan Karaismailoğlu, “Maatteessüf İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğu olan bu kesim ve Pendik- Memleha arasındaki kesimde şu an tek himmet yok. Hatta henüz dahi ati giderek arıtma sürecine başlamışlar.

Maalesef 3,5 yıl içerisinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin daha ilk devralarak ihalesi mamul, bitmeme fail metro hatları bugüne kadar bitmesi gerekirken maalesef tek olgunluk olmadığı amacıyla bazıları da arıtma sürecine girmişlerdir. İnşallah daha çok hızlanırlar, ant kayıplarını telafi ederler. Bu beklenti içerisindeyiz ama maatteessüf arazide o hareketliliği göremiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Vekil Karaismailoğlu, ekim ayı içerisinde Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde, Sabiha Gökçen Hava Meydanı metro hattını Kadıköy-Kartal metro hattıyla birleştirerek, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı bağlantısını sağlayacaklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu hattımız Kadıköy meydandan başlayarak gine Uzunçayır, Maltepe, Göztepe, Anadolu Adliyesi ve Pendik D100’ü izleme eden hattın 7,4 kilometrelik Sabiha Gökçen bağlantısı. Burada günce 1 milyon 200 bin yolcuya bakım verebilecek kapasitede ve 80 kilometre hıza ehil yer altı treni hattımız sınırlanmış eyyam sonraları İstanbullularla buluşacak. İnşallah, dünyanın sunma şanlı havalimanlarından birisi olan Sabiha Gökçen Havalimanında birlikte raylı bütün bağlantısını sağlayarak, buradaki hizmeti, konforu, güvenliği birlikte artırmış olacağız.”Share: