Veli Ağbaba, 8 Ayda 1,1 Milyon Kişinin İşten Atıldığını Açıkladı: “Çabucak Dayısı Olanların evet bile Mahsus Ehil, Tarikat, Vakıflara Andıran Olanların İş…

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Iye Ağbaba, bu yılın önce sekiz ayında 1 milyon 105 bin 947 kişinin işten atıldığını belirterek, “Maatteessüf çabucak dayısı olanların evet da mahsus cemaat, tarikat, vakıflara andıran olanların iş bulabildiği, yok yoksul fukaranın hisse senedi bulamadığı dönemi yaşıyoruz. YANLIŞSIZ Öğür, kendine düşünce verenlere birlikte gelişim vermiyor. Geda fukaraysan DÜRÜST Parti açısından CHP’li misin, YANLIŞSIZ Partili misin, hiç farkı yok” dedi.

CHP Malatya Saylav Ege Ağbaba, İŞKUR verilerine göre bu yılın önce sekiz ayında 1 milyon 105 bin 947 kişinin işten atıldığını ve aylaklık ödeneği ahzetmek amacıyla başvurduğunu söyledi. “Bu miktar, o büyüklüğünde pahal bire bir ölçü kim Aydın’ın, Tekirdağ’ın nüfusundan elan aşkın benzeri cirim” diyen Ağbaba, sekiz ayda işten atılanların sayısının Türkiye’nin bir nice ilin nüfusundan henüz çok olduğuna dikkat çekti.

CHP’nin İzmir Seferihisar’da düzenlediği istimara toplantısında ANKA Veri Ajansı’na mütekellim Ağbaba, iktidarın avarelik gerçeği ile yüzleşmemek için TÜİK’in verileriyle oynadığını savundu ve “zaman zaman TÜİK’i kullanıyorlar, kimi vakit manipüle ederek güya Türkiye’da başıboşluk problemi yokmuş üzere demeçler veriyorlar. Amma Türkiye’nin arz ana meselesi aylaklık. Alelhusus özellikle güre aylakçılık; az daha rastgele üç gençten birisi atıl durumda. Doğuya, güneydoğuya gittiğiniz ant gelişigüzel iki gençten birisi süreduran durumda. Maalesef çabucak dayısı olanların ya da anlaşılan cemaat, tarikat, vakıflara mümasil olanların gelişim bulabildiği, fakir fukaranın hareket bulamadığı dönemi yaşıyoruz. DÜRÜST Parti, kendine görüş verenlere dahi aksiyon vermiyor. Geda fukaraysan SELIM Öğür açısından CHP’li misin, SELIM Partili misin, tek farkı namevcut” diyerek konuştu.

Ağbaba, İşsizlik Sigortası Fonu’nun birlikte gereği kadar kullanılmadığını kaydederek, 1 milyon 105 bin kişiden elden 538 bin kişinin avarelik ödeneğinden faydalanabildiğini söyledi. Ağbaba, “İşsizlik Sigortası Fonu’ndan birlikte işsizler faydalanamıyor. Maalesef sermayeye aktarılıyor bu. SELIM Öğür’nin lehtar şirketlerine İşsizlik Sigortası Fonu’ndaki işçinin karşı teri aktarılıyor” dedi.

Ağbaba, sokakta gezerken sonsuz kendilerine gelişim talebi geldiğini aktararak, CHP iktidarında bu avarelik sorunun bittabi çözeceklerini şöyle açıkladı:

“Türkiye, üreten bire bir Türkiye olacak. Tarımdan sanayiye kadar üreten tıpkısı Türkiye yaratacağız. Liyakati temel kılacağız. Hangi buluşma ne merbutiyet, liyakati ana kılacağız. Genel Başbuğ’ımızın açıkladığı Sülale Destekleri Sigortası kapsamında bu sorunu de çözeceğiz. Bire Bir evde sigortalı biri yoksa Sülale Destekleri Sigortası kurumu, o evde sigortalı olmayan birini işe alacak. Partisine, dayısına, amcasına bakmayacak. Eş Destekleri Sigortası’nın amacı, değme evde aynı sigortalıyı tedarik etmek. Devletin kurumları ya bile belediyeler işe âdem alacağı ant muhakkak Karı Destekleri Sigortası’ndaki kayıtlı işsiz insanları algı.”



Share: