19 Eylül Gaziler Günü planlı törenlerle kutlandı

Trabzon, Kargaşa, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Ilkgüz Gaziler Haset dolayısıyla merasim düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki merasim, Ilbay İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Şehremini Tasavvur Zorluoğlu ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Trabzon Idarehane Başkanı Gezgin Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme eden törende mütekellim Gezmen Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına işaret ederek, “İnşallah bu memlekette aynı henüz muharebe olmaz. Ama olursa de 70 yaşında hazırız. Devletimiz kâfi ki yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin arkası sıra sona erdi.

Ordu

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı önünde planlı tören, Ilbay Tuncay Sonel, Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ordu Şubesi Başkanı Mehmet Ulvi Gümüşkaya, Polis Güçleri Şehitleri ve Malul Gazileri Teavün Derneği Başkanı Şenel Şahin ile Türkiye Harp Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Kargaşa Yazıhane Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme eden törende Vali Sonel, günün valör ve önemini belirten istişare yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki merasim Tendürüst Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Reisi Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Futbolcu Albay Zekeriya Kele ile farklı tören düzeni üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Şehit ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün anlam ve önemini tamlayan danışma yaptı.

Şehitler üzere Kur’an-ı Koçak okunarak dualar edilen törende, Vali Epcim ve protokol üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği önünde düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak imtina etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ilişkin müşavere yaptığı törene, Ilbay Eksiksizlik Çeber, Şehremini Rahmi Takatli, İl Güvenlik Müdürü Nurettin Gökduman, İl Bitirmiş Komutanı Ulu Güngör, Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Kemal Katarakt, gaziler, sivil topluluk kuruluşu temsilcileri ile değişik ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, çekinmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Ilbay Yılmayan Şahika, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden herhangi bir türlü girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu tamlayan Şahika, “Bu nedenle ermiş milletimiz, güneş süresince istiklal ve istikbalinden katiyen ivaz vermemiştir. Sunma ağırlık koşullar altında birlikte kutsal bildiği parçalanmamış değerlerine cemaat çıkmıştır. Bu tatlılıkla akıntı eden kahramanlarımız, canından rahat, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini harcama etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Yaya Albay Mehmet Özgül, Şehremini Demirhan Elçin, İl Güvenlik Müdürü Sinan Erge, İl Uyanık Komutanı Kurnaz Albay Saika Hürmetli, Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, çalım müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.Share: