7-8 Hasanpaşa ile ait iddiaları çürütecek imza Osmanlı arşivlerinden daha çok

7-8 Hasanpaşa ile ilgilendiren iddiaları çürütecek imza Osmanlı arşivlerinden çıktı

Soruşturma tutanağındaki imza ile bugüne büyüklüğünde Hasan Ağır üzere söylenen okuma yazma bilmediği, imzasını dahi bu nedenle Arabi 7-8 rakamlarıyla attığı şeklindeki rivayetler dahi geçerliliğini yitirdi

Bir sürgü darbesiyle Çırağan Sarayı baskının karşılayıcı Hasan Ağırbaşlı, dönemin Ömer Öz Demir’i adına biliniyordu

ÇORUM – Osmanlı padişahlarından Padişah II. Abdülhamid’e müteveccih darbe girişimini tıpkısı sürgü darbesiyle önledikten sonra erlikten mareşalliğe büyüklüğünde yükselebilen nadir isimlerden olan Beşiktaş Muhafızı Hasan Rabıtalı’nın iddia edildiği gibi imzasının Arapça yedi () ve sekiz () rakamlarından meydana olmadığı ortaya çıktı.

Beşiktaş Devriye komutanı iken 2. Abdülhamit’i yuvarlamak üzere Çırağan baskınını gerçekleştiren Uca Suavi’yi aynı sopayla kafasına vurarak öldüren ve askerleri ile çarpış girişimini karşıcı 7-8 Hasan Vakur devrinin dönemin Ömer Arı Demir’i kendisine biliniyordu.

Eti Üniversitesi Bilim Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Fatma Atak, nakit kütüphaneleri ile ilgilendiren yaptığı araştırmalarda Hasan Ağırbaşlı’nın orjinal imzasına ulaştı. Osmanlı arşivlerindeki tıpkı anket tutanağında çıkan imza ile bugüne büyüklüğünde Hasan Vakur üzere söylenen kıraat çit bilmediği imzasını de bu nedenle 7-8 rakamlarını yazarak attığı şeklindeki rivayetlerde geçerliliğini yitirdi.

19. yüzyılın başlarında Çorum’üstelik doğan Beşiktaş Muhafızı Hasan Gösterişli’nın 1850’lerde askerlik görevi amacıyla İstanbul’a gittiğini anlatan Dr. Fatma Akın, “Bu sırada gerçekleştirilen Kırım Savaşı’nda bulunmuştur. Şehriyâr Abdulaziz’in tahttan indirilmesinin peşi sıra Fatih Polis Memurluğu’na getirilmiştir. Burada görevi bitmeme ederken 93 Harbi’nde Ardahan Fırkası’na görevlendirilmiştir. Sonrasında bölgenin Rusların eline geçmesinin peşi sıra Meclis-ı Harp’te yargılanmış ve suçsuz bulunmuştur. Mahkemenin ardından Şehriyâr 2. Abdulhamid aracılığıyla Hasan Ağırbaşlı Beşiktaş Zabıta Memurluğu’na getirilmiştir” dedi.

“Padişah Abdulhamid’e müteveccih darbe girişini engelledi” dedi.

Beşiktaş Zabıta Memurluğu sırasında Çırağan Sarayı baskınında Ulu Suavi’yi esasen sopayla vurarak öldürdüğünü hatırlatan Dr. Akış, “Sultan 2. Abdulhamid’e karşı gerçekleştirilen çarpış girişimini önlemiştir. Bu olaydan sonra 2. Abdulhamid ile ilişkileri güçlenmiştir. 2. Abdulhamid’ten unvanlar ve madalyalar almıştır. Müşirliğe kadar yükselmiştir. 1904 yılında vefat etmiştir. Hasanpaşa evvel Hayreddin Paşa haziresine defnedilmiştir. 1935 yılında ise mezarı Yahya Görgülü Mezarlığı’na taşınmıştır” diye konuştu.

Nevi şahsına mahsus olan Hasan Gösterişli üzerine pek çokça söylenti bulunduğunu tamlayan Akış, şunları kaydetti: “Kaba benzeri mizaca erbap olması. Kendisi hakkında sunu rahat olan rivayet ise okuma-yemeni bilmediğidir. Üste bu nedenle imzasını Arabi 7 ve 8 rakamlarını yazarak atmasından çevre 7-8 Hasan Ağırbaşlı lakabıyla anılmasıdır. Hasan Ağır’nın merkezi hükümetle yaptığı yazışmalarda genellikle mührünü kullanması paşanın imzasının bugüne kadar ortaya çıkarılmasını engellemiştir. Fakat Osmanlı arşivlerinde yaptığımız çalışmalarda Hasan Vakur’nın imzasına bulaşmak cins olmuştur. 1882 yılında İstanbul alaybeylerinden Osman Agah Görgülü’nin evinde tıpkı hırsızlık gerçekleşmiştir. Bu arakçılık olayının yürütüldüğü soruşturmada Hasan Kâmil tuttuğu tutanakta unvanını yazdıktan sonra imzasını atmıştır. Osmanlı arşivinde Şans Fonu’nda bulunan arşivde Hasan Gösterişli’nın imzasında unvanın ardından imzası bulunmaktadır. Bugüne kadar Hasan Ciddi için söylenen okuma çeper bilmediği imzasını bile bu nedenle 7-8 rakamlarını yazarak attığı şeklindeki söylenti geçerliliğini yitirmektedir” ifadelerini kullandı.

Share: