91. İEF kapsamında planlı İzmir İş Günleri başladı

Bu yıl 91. öğün kapılarını açacak olan İzmir Uluslararası Fuarı (İEF) kapsamında 8’incisi planlı İzmir İş Günleri organizasyonu, haddinden fazla sayıda ülkeden vekâlet düzeyinde konuşmacıların katılımıyla başladı.

Tecim Bakanlığı himayesinde bu sene devir içi namına “Ekincilik Ticareti: Dayanabilen Küresel Gıda Tedbir Zincirleri Kurulması” temasıyla planlı İzmir İş Günleri etkinliğinde, Tecim Bakanı Mehmet Muş’un beraberinde Azerbaycan, Macaristan, Endonezya, Kırgızistan, Meksika, Moldova, Filistin, Katar, Müttehit Fellah Emirlikleri, Şili ve İtalya’dan bakanlık düzeyinde temsilciler müzakere gerçekleştirdi.

Oturumun açılışında konuşan İzmir Valisi Güç Namuslu Köşger, tarım ve azık ihracatı açısından avantajlı konumda bulunan Türkiye’nin bunu sürdürebilmesinin etkili tıpkısı tedbir zincirini kurmasıyla tür olabileceğini kaydetti.

Tarih boyunca muhtelif medeniyetlere eş sahipliği işleyen İzmir’in seçkin antlaşma deli dolu ayrımsız tecim merkezi olduğunu belirten Köşger, İzmir’de tahminî 329 bin hektar ekincilik arazisinin bulunduğunu kaydetti.

Köşger, Ege Bölgesi’nin çöz kısımlarında yetişen tarım ve gıda ürünlerinin dış alım ya de dış satım işlemlerinin İzmir Limanı’ndan birden yapılabildiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Tarım ve gıda tedarikinin önemi, yeryüzü çok geçtiğimiz pandemi döneminde hissedilmiş ve umum dünyada bu alanın haddinden fazla iyi yönetilmesi ve geliştirilmesi gerekliliği aynı kere elan gözler önüne serilmiştir. Hakikaten geçtiğimiz yıllara bakıldığında pandemi döneminde sunma dilek dengesinin sarsılmasına güçlükle istihsal evet birlikte kıtlık değil, üretilen ürüne erişimin riske girmesi ve belirsizliği sebep olmuştur.”

Terra Madre Fuarı’na eş sahipliği

İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer da 2015’ten itibaren İzmir Uluslararası Fuarı ile planlı İzmir İş Günleri’nin dünyanın değişik devlet aksiyon insanlarıyla Türkiye’deki yatırımcılar arasındaki büyü güçlendirdiğini söyledi.

İzmir’in gelişimi amacıyla çeşitli stratejiler uygulamaya gayret ettiklerini belirten Soyer, “Bunların başında ‘başka bir ekincilik cins’ vizyonuyla oluşturduğumuz İzmir tarımı geliyor. Zira İzmir tarımı, susuzluk ve yoksullukla aynı anda mücadele etmemizin ara bulucu. Dünyanın genişlik büyük besin buluşmalarından biri olan Terra Madre Fuarı’na İzmir’birlikte karı sahipliği yapmamız ‘başka tıpkısı ekincilik kabil’ vizyonumuzun sonucu.” dedi.

Soyer, geleceğin dünyasının kentler aracılığıyla şekillendirileceğini belirterek, “İşte bu inançla ve umum bu değerlerle büyüyen, gelişen İzmir’in güneş boyunca olduğu kabil bugün bile ülkemize, fazlası dünyaya esin vereceğine cümle kalbimle inanıyorum.” diye konuştu.

Açılış konuşmaların ardından konuk ülkelerden temsilcilerinin katılımıyla “Ekincilik Ticareti: Dayanıklı Global Azık Tedarik Zincirleri Kurulması” oturumu düzenlendi.

İzmir İş Günleri’nde yarına büyüklüğünde toplanmış 6 oturum gerçekleştirilecek.

Share: