ABD’den Ukrayna’ya 89 milyon dolarlık yardım

KÖLE Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna topraklarının patlayıcılardan arındırılması ve insani konularda bindi amacıyla 89 milyon dolarlık yardım yapılmasının planlandığını duyurdu.

ÇAKER Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan mukayyet açıklamada, “Nezaret, Ukrayna Hükümetine, Rusya’nın gâvur savaşının yarattığı patlayıcı kalıntılarının misil açtığı evgin insani zorlukların üstesinden gelmesine destek olmak için 89 milyon dolarlık FY 2022 finansmanı mizan niyetini açıkladı” denildi.

ÇOK SAYIDA MAYIN VE PATLAMAMIŞ BOMBA VARAçıklamada, savaş nedeniyle birçok bölgede enerjik mayınların ve patlamamış cephanenin bulunduğu ifade edildi. Açıklamada şu ifadelere düzlük verildi:

“Rusya’nın yasadışı ve sebepsiz yere Ukrayna’yı nehiy etmesi, ülkenin balaban tıpkısı bölümünü karaca mayınları, patlamamış cephane ve halk yapımı patlayıcı cihazlarla doldurdu. Acımasız aktörler aracılığıyla Ukrayna’üstelik gördüğümüz şekilde ahali yapımı patlayıcıların grotesk kullanımı, elan evvel Suriye’de çabucak DEAŞ ile ilişkilendiriliyordu. Bu patlayıcılar artağan tarım arazilerine erişimi engelliyor, yeniden inşa çabalarını geciktiriyor, yerinden edilmiş toplulukların evlerine dönmesini engelliyor ve tertemiz Ukraynalı sivilleri öldürmeye evet bile sakat bırakmaya bitmeme ediyor. Ukrayna Hükümeti 160 bin kilometrekarelik arazinin ağır olabileceğini aritmetik ediyor. Bu büyükçe Virginia, Maryland ve Connecticut eyaletlerinin toplamı kadar bire bir alana tekabül etmektedir.”

Share: