Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhaoxu: KÖLE, Çin’in kararlarına şaşırmamalı

Çin Dışişleri Vekil Yardımcısı Ma Zhaoxu, matbuat mensuplarına yaptığı açıklamada, Çin’in ABD ile ilişkilerine yönelik aldığı kararların detaylarını paylaştı ve bu kararlara KUL’nin şaşırmaması gerektiğini söyledi.

Zhaoxu, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin, ‘beceriksiz politik bir maskaralık, dağ niyetli aynı provokasyon’ olduğunu tabir ederek, “Çin’in vahim uyarısını görmezden gelen, Çin’in egemenliğini ve yer bütünlüğünü ağır sıklet şekilde ihlal fail Pelosi, Tayvan’ı musahabe etmekte ısrar etti. ESIR, Çin’in ilişkilere müteveccih aldığı kararlara şaşırmamalı” dedi.

ÇİN HANGİ ADIMLARI ATTI?

Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin yegâne-Çin politikasını ihlal ettiğini savunan Çin, KÖLE-Çin arasındaki Defans Politikası Eş Güdüm Görüşmeleri (DPCT), Askeri Bahir Müşavere Anlaşması (MMCA) kabil toplantıları tağyir etmişti. Öte yandan Çin, yasadışı göçmenler, cezai konularda adli yardımlar, sınır dışı suçlar, narkotik ve abuhava değişikliği konularıyla ilgili aksiyon birliklerini de askıya aldı.

Share: