Ağustos ayı aut ticaret rakamları açıklandı

Tecim Bakanı Mehmet Muş, “İhracatımız geçtiğimiz yılın Ağustos ayına bakarak, yüzdelik 13.15 artışla 21,3 milyar dolar adına gerçekleşti. Bu bugüne büyüklüğünde sunu yüksek ağustos ayı dış satım rakamıdır” dedi.

Gaziantep’te katıldığı Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği’nde (GAİB) Ağustos kocaoğlan dış ticaret rakamlarını açıklayan Vekil Muş, “Gaziantep firez ve tecim merkezi haline geldi. Gaziantep geçtiğimiz sene 10 milyar doları geçen ihracatıyla ülkemizin 5. sırasında düz almaktadır. KÖLE Kalıp Bankası küçülmeye başlamıştır. Ukrayna’üstelik devam eden savaş ve Tayvan krizi riskleri birlikte getirmektedir. Tahıl koridoru anlaşmasıyla bugüne büyüklüğünde 1 milyon tona ulaşmıştır” dedi.

Nazır Mehmet Muş, “İhracatımız geçtiğimiz yılın Ağustos ayına bakarak, yüzde 13.15 artışla 21,3 bilyon dolar kendisine gerçekleşti. Bu bugüne büyüklüğünde arz faziletkâr ağustos ayı dış satım rakamıdır. Türkiye dış satım rekorlarına devam ederek, 2022’nin 8. ayında birlikte en faziletkâr aylık ihracat değerini yakalamıştır. Dış tecim hacmimiz yüzdelik yüzde 28,39 artarak 54 milyar dolara yükselmiştir. Enerji ve zer dünya ihracatın ithalatı istikbal oranı yüzde 91,6 oldu” ifadelerini kullandı.

“Yeryüzü çok ihracat yapılan ülkeler”

Yeryüzü aşkın dış satım yapılan ülkeleri açıklayan Icra Vekili Muş, “Bildirme aşkın dış satım yapılan ülkeler, Almanya 1 bilyon 662 milyon dolar, BENDE 1 milyar 480 milyon dolar, Irak 1 bilyon 258 milyon dolarla başı çekti” şeklinde konuştu.

“TL ile yapılan ihracat rakamları”

Ağustos ayında TL ile ihracat yapılan talih sayısı ve rakamları paylaşan Nazır Muş, “2022 yılı Ağustos ayında TL ile dış satım yaptığımız mutluluk sayısı 164, TL ile ihracat fail firma sayısı ise 6 bin 439 olmuştur. 2022 yılı Ağustos ayında TL ile yapılan ihracat bir önceki yılın benzeri ayına bakarak yüzde 109 artma göstermiştir” diye konuştu. – GAZİANTEP

Share: