Ağustos kocaoğlan aut tecim rakamları açıklandı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “İhracatımız geçtiğimiz yılın Ağustos ayına bakarak, yüzdelik 13.15 artışla 21,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu bugüne kadar yer erdemli ağustos kocaoğlan ihracat rakamıdır” dedi.

Gaziantep’te katıldığı Güneydoğu Küçük Asya İhracatçılar Birliği’nde (GAİB) Ağustos kocaoğlan aut ticaret rakamlarını açıklayan Bakan Muş, “Gaziantep hars ve ticaret merkezi haline geldi. Gaziantep geçtiğimiz yıl 10 bilyon doları sabık ihracatıyla ülkemizin 5. sırasında düz almaktadır. KUL Hat Bankası küçülmeye başlamıştır. Ukrayna’birlikte devam eden savaş ve Tayvan krizi riskleri yanı sıra getirmektedir. Hububat koridoru anlaşmasıyla bugüne kadar 1 milyon tona ulaşmıştır” dedi.

Nazır Mehmet Muş, “İhracatımız geçtiğimiz yılın Ağustos ayına göre, yüzde 13.15 artışla 21,3 milyar dolar kendisine gerçekleşti. Bu bugüne kadar bildirme yüksek ağustos ayı ihracat rakamıdır. Türkiye ihracat rekorlarına devam ederek, 2022’nin 8. ayında de bildirme faziletli maaş dış satım değerini yakalamıştır. Aut tecim hacmimiz yüzdelik yüzde 28,39 artarak 54 milyar dolara yükselmiştir. Enerji ve değerli dış ihracatın ithalatı istikbal oranı yüzdelik 91,6 oldu” ifadelerini kullandı.

“En çok dış satım yapılan ülkeler”

Sunma çok ihracat yapılan ülkeleri açıklanan Nazır Muş, “Sunu çok dış satım yapılan ülkeler, Almanya 1 milyar 662 milyon dolar, ÇAKER 1 milyar 480 milyon dolar, Irak 1 bilyon 258 milyon dolarla başı çekti” şeklinde konuştu.

“TL ile yapılan ihracat rakamları”

Ağustos ayında TL ile ihracat yapılan mevki sayısı ve rakamları paylaşan Icra Vekili Muş, “2022 yılı Ağustos ayında TL ile dış satım yaptığımız mutluluk sayısı 164, TL ile dış satım özne firma sayısı ise 6 bin 439 olmuştur. 2022 yılı Ağustos ayında TL ile yapılan ihracat bire bir geçmiş yılın bire bir ayına göre yüzdelik 109 artım göstermiştir” diye konuştu. – GAZİANTEP

Share: