Akaryakıtta iskonto rüzgarı sürüyor! Benzinin litresi 75 kuruş düştü

Yer Yağı fiyatları ve dolar kurundaki değişimlere mecbur namına akaryakıt fiyatlarındaki cümbüş bitmeme ediyor. 2 çevrim geçmiş motorine 1 lira 90 kuruş, benzine 2 teklik 15 kuruş indirim gelmişti. Bu gece yarısından itibaren benzine 75 kuruşluk tıpkısı indirim elan geldi.

BENZİNİN LİTRESİ KAÇ LİRA OLDU?

Kıymet değişikliğinin ardından benzinin litresi İstanbul’da 17 liralık 42 kuruşa, Ankara’da 17 liralık 64 kuruşa, İzmir’de ise 17 liralık 62 kuruşa düştü.

AKARYAKITTA RÜZGAR TERSİNE DÖNDÜ

Akaryakıt fiyatlarında yaşanan zam furyası akıbet günlerde yerini indirime bıraktı. 23 Teşrinisani tarihinden bu yana akaryakıt fiyatları 9 kez düştü. 17 günlük süreçte temas iki gruba 1’er kez zam gelirken, benzine 4 kere, motorine ise 5 yol bindirim geldi.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye’de benzen ve mazot fiyatları hesaplanırken; Kaçak rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV dünya Tasfiyehane satış fiyatı bulunuyor. Gümrüksüz Tasfiyehane Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz im fiyatları ve günlük Dolar ark izleme edilerek, anlaşılan aynı denk değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış bedeli elde ediliyor.

EPGİS FİYAT DEĞİŞİMLERİNİ DUYURMAMA KARARI ALMIŞTI

EPDK’nın fiyatlardaki değişimi açıklanan yegâne sendika olan EPGİS karşı cürüm duyurusunda bulunmasının peşi sıra, sendika sav süreci sonlanana büyüklüğünde akaryakıttaki bedel değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıklamıştı.

Share: