Ardahan’da coğrafi işaretli “içi al elma” hasat ediliyor

Ardahan’üstelik üretilen ve olgunlaştığında içi bile dışı kabil kırmızılaşan tescilli elmanın hasadına başlandı.

Posof ilçesinde yetişen ve 3 sene önce “Posof-Badele Elması” adıyla coğrafi işaret alan elma, yörede biraz maraba aracılığıyla yetiştiriliyor.

Olgunlaştığında içi üstelik dışı üzere kırmızılaşan elmanın hasadına başlayan yetiştiriciler, ihtiyaçları dışında küsurat elmaları ildeki müşterilerine pazarlıyor.

Yöre halkınca toplandıktan sonra depo evet bile serin alanlarda dulda edilen elmanın, tahminî 2 hafta içre içi bile dışı gibi kırmızılaşıyor.

Posof Şehremini Cahit Ulgar, AA muhabirine, mevsimlerin herhangi bir alanda olduğu kadar elmanın üstelik üretimini etkilediğini söyledi.

“Bu yıl elma ağaçlarımızda mahsul faziletkâr”

Güzeşte sene içi kırmızı elmada üretim olmadığını fakat bu yıl artağan aynı sezonun kendilerini beklediğini tabir fail Ulgar, şöyle konuştu:

“Bu sene elma ağaçlarımızda verim faziletli. Elmanın vacip olgunluğa ulaşması amacıyla biraz henüz beklememiz lazım. Ancak şu zaman tam ağaçlarımız birlikte elmalarla meşbu. Bizim üzere çoğalan tıpkısı zaman olacak. Elmanın içinin da dışı kabil kırmızılaşması için biraz daha beklememiz lüzumlu.”

Üretici Adnan Bozyiğit de bu çağ muktezi olan rutubet ve kırağını beklediklerini belirterek, bunun elmaya faydasının olacağını dile getirdi.

Verimli tıpkı sezonun sevincini yaşadıklarını anlatan Bozyiğit, “Bu elma, genel manada abuhava şartlarına göre değişkenlik gösterebiliyor. İklim şartları uygunluğuna göre elmanın içi tamlık kırmızılaşıyor amma iklim şartları aksi gittiğinde elma beyaz kalıyor ya dahi haddinden fazla bir iki kırmızılaşıyor.” ifadelerini kullandı.

Bozyiğit, kaymakamlık merkezinde aynı zamanda amut üretimi birlikte yapıldığını belirterek, elmanın mergup seviyede olması amacıyla herkesin bu işe gönül vermesi gerektiğini aktardı.

Müstahsil Şemsettin Özgen da bu sene umum elma ağaçlarında verimin faziletli olduğunu söyledi.

Share: