BDDK’dan döviz kredisi hamlesi

Tarz Bankası geçen ay tarihte ilk kez TL cinsinden ticari kredileri yüzdelik 10 zorunlu karşılığa tabi tutarken devamında Bankacılık Düzenleme ve Fal Kurumu (BDDK) ticari kredilerin risk ağırlığını yüzdelik 200’e çıkarmıştı. Dünya’bile Şebnem Turhan imzasıyla yayınlanan habere bakarak, BDDK ve Forma Bankası eskimemiş uygulamalarını ekincilik, KOBİ, ihracat ve yatırım kredileri bu kapsamın dışında bıraksa üstelik hem bankacılık sektörü hem bile doğru kesim tarafından bu uygulama emniyet faizlerini artırıcı ve cesaret verme iştahını azaltıcı önlemler olarak değerlendirilmişti. Geçen cuma namazı günü ise BDDK risk ağırlığı düzenlemesinde değişikliğe gitti ve bankalara gönderdiği yazı ile döviz cinsi ticari kredilerin risk ağırlığının yeniden yüzdelik 100 kendisine uygulanacağını duyurdu. Bankacılık sektörü kaynakları bu adımın da liralaşma stratejisi kapsamında değerlendirebileceğini belirtti.

Getirilen düzenlemelerle filhakika döviz kredisi gidermek için döviz gelirinin olması gerekirken döviz geliri olmayanlarda ise 15 milyon dolar döviz kredisi bakiyesi olanlara bankalar döviz kredisi kullandırabiliyor. Forma Bankası ve BDDK’nın yaptığı sonuç düzenlemelerin ardından ticari güven faizlerinde özellikle da rotatif güven faizlerinde yükseliş yaşanmış ve yeniden yüzde 30’ların üstüne çıkılmıştı. Hat Bankası verilerine göre birlikte averaj ticari cesaret faizleri 20 Mayıs haftası itibariyle yüzde 23,23 seviyesine çıktı. Mecburi fiyat ve riziko ağırlığı düzenlemelerinin elan devreye girmediği 4 hafta ilk ticari güven faizleri yüzde 20,65 seviyelerinde bulunuyordu.

Bankacılık kaynakları döviz kredisi ile ticari müşterilerin TL güven çekerek yahut kendi kaynaklarını kullanarak piyasadan döviz talebi yaratmanın bile önüne geçebileceğini, böylecene serencam günlerde ticari talebin iri etkisiyle yükselen döviz kurlarına bile ayrımsız rahatlık getirebileceğini dile getirdi. Kaynaklar, bankaların doğrusu döviz tevdiat hesaplarının büyüklüğünden kaynaklanan döviz kredisine dönüştürülebilecek kaynağa eş olduğuna bel ederken BDDK’nın bu adımının üstelik liralaşma stratejisi kapsamında değerlendirilebileceğini vurguladı.

Döviz cinsi emniyet faizlerinde dahi yükseliş var

Merkez Bankası’nın 20 Mayıs haftası itibariyle verilerine bakarak dolar cinsi ticari itimat faizi yüzde 5,63 seviyesindeyken Euro cinsi ticari güven faizi yüzde 4,32 seviyesinde bulunuyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) haftalık verilerine göre birlikte 20 Mayıs haftası itibariyle döviz cinsi emniyet hacminin TL karşılığı 3 bilyon 401 milyon lira seviyesinde bulunuyor.

Share: