Bitlis gündem haberleri… “25. Adilcevaz Ceviz Festivali ve Kültür Etkinlikleri” düzenlendi

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde Ilçe ve Şehremaneti vasıtasıyla “25. Adilcevaz Koz Festivali ve Hars Etkinlikleri” düzenlendi.

Belediye Meydanı’nda kortej yürüyüşüyle başlayan etkinlikte, istinkâf etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Etkinliğe katılan Kaymakam İsmail Çıpa, şehirlerin kendine özgü kimliğinin, dokusunun ve kültürünün olduğunu söyledi.

Bu kültürlerin tanıtılmasının önemine meni fail Çıpa, şöyle konuştu:

“Şehremaneti başkanımızla Adilcevaz’ın kültürünü, misafirperverliğini ve dünyaca ünlü cevizini öncelemek üzere yıllardır yapılan koz festivalinin 25’incisini yeniden yapmaya değişmeyen verdik. Bu kapsamda kültürel etkinlikler, yerel yemekler, cevizle müteallik konferanslar, aşıkların atışması, konserler ve muattal fişek gösterisiyle bu etkinliği tamamlayacağız. Emeği geçenlere teşekkürname ediyorum.”

DOĞRU Parti Bitlis Saylav Cemal Taşar bile Adilcevaz’ın yalnız Bitlis’in değil, Gün Doğusu Küçük Asya Bölgesi’nin ayn bebeği ve incisi olduğunu belirtti.

İlçenin doğasıyla, gölleriyle, yüksek dağlarıyla haddinden fazla fena hâlde olduğunu tabir fail Taşar, “Bilcümle bunların bilinciyle Adilcevaz’ın tamamına hizmet etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Ceviz festivali ve kültürel etkinliklerimiz Adilcevaz’ı elden Türkiye’ye değil umum dünyaya tanıtacak büyüklüğünde eşsiz bir hazinedir.” dedi.

Adilcevaz Belediye Reisi Necati Gürsoy ise “Adilcevaz ayrımsız zaman, kültür ve turizm şehri. İlçemizde Selçuklulardan kalma Ulu Cami ve Osmanlı eseri Zal Vakarlı Camisi var. Adilcevaz hafi bir cennet. Van Gölü sahilleri büyüleyen güzellikte. Herkesi bu güzellikleri görmeye bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Etkinlikte, Adilcevaz cevizi, ceviz reçeli, koz bahçesi ve koz fidesi yetiştiriciliği alanlarında dereye girenlere ödüller verildi.

Doğu Deniz Derneği’ne örgen dalgıçlar, aktiflik kapsamında Van Gölü’nde 24 metrekare kadar Türk Bayrağı açtı. Cemiyet Başkanı Cumali Birol, gölde çıkarılan bayrağı saylav Taşar’a sunma etti.

Etkinlik, Adilcevaz Umum Eğitimi Merkezi’nde “Koz ve Koz Yetiştiriciliği” konferansıyla devam etti.

Share: