Emzirme Haftası’nda temel adaylarına eğitim

Emzirme Haftası’nda anne adaylarına yetişek

ANKARA – Ankara Atatürk Yetişek ve Araştırma Hastanesinde esas ve esas adaylarına emzirme eğitimi verildi.

Ankara Atatürk Yetişek ve Araştırma Hastanesi, Emzirme Haftası’nı etkinliklerle kutladı. Hastane Mehtaplı Okulu sorumlu doktoru Op. Dr. Canan Tapkan ve eğitim hemşiresi Birgül Ağababa marifetiyle verilen terbiye böylece tıpkısı merasim düzenlenerek, eğitime katılan ana ve anne adaylarına türlü hediyeler ikram edildi. Ankara İl Keyif Müdürlüğü Ahali Sağlığı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Sırrı Kotanoğlu’nun katılımıyla düzenlenen programda emzirme ve anne sütünün önemine özen çekildi. Bebeklerin önceki 6 kamer çabucak asıl sütü ile emzirilmesi, uygun eklenmiş gıdalarla birlikte bildirme birkaç 2 yaşına kadar emzirmenin sürdürülmesi, korunması ve desteklenmesinin önemi vurgulandı.

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Mine Yekeler, programda yaptığı konuşmada 1-7 Teşrinievvel Emzirme Haftası etkinlikleri karşı bilgiler vererek, Atatürk Sanatoryum Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi adına konunun önemini vurgulamak, sosyal farkındalık bina etmek için böyle benzeri aktiflik gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.

Şifahane Başhekimi Prof. Dr. Ziyalı Acar ise, Türkiye’nin toplumsal izzet anlayışıyla emziren ve çalışan annelere türlü imkanlar tanıdığının altını çizerek, “Bilindiği üzere 22 Gücük Ay 2022’de Keçiören’in en faal iki hastanesi birleşerek Atatürk Sanatoryum adı altında hareketli tıpkı yapıya dönüştürüldü. Hastanemizde bakir doğan ve çocuk hastalıkları kliniğimiz vardı. Sonuç haftalarda da eş mevlit kliniğimizde berenarı doğacak gelen hocalarımızla aktif aynı yapıya kavuştu. Halkımıza çıktı elan canlı benzeri yapıyla hizmet edeceğiz” dedi.

Programda konuşan Ankara İl Keyif Müdürlüğü Umum Sağlığı Hizmetleri Başkanı Doç. Dr. Mustafa Sırrı Kotanoğlu, “Hiçbir ilacın sağlayamayacağı faydaları olan ana sütünün önemini bir iki geçmiş hocalarımız çok fena hâlde anlattılar. Tek fabrikanın üretemeyeceği, dünyanın bütün sunma gür zekalıları tıpkı araya gelse böyle benzeri ilacı yapamayacaklarını görüyorlar. Cenabıhak-ü Teala böyle bir imkan vermiş” dedi.

Share: