Çin’de hayvanlardan insanlara güzeşte yıpranmamış ölümsek tıpkı virüs belirleme edildi! Arz bulutsuz semptomları bezginlik ve öksürük…

Çin’in doğusundaki Hennan ve Şantung eyaletlerinde eskimemiş aynı virüs paniği yaşanıyor. Hayvanlardan insanlara geçtiği melhuz Langya (LayV) isimli henipavirüs, şu asıl büyüklüğünde 35 kişide tespit edildi.

“TESPİT EDİLEN VAKALAR CİDDİ DEĞİL”

Ağırlıklı olarak kır farelerinde rastlanan virüs hakkında Çin, Singapur ve Avustralya’dan araştırmacıların kaleme aldığı makale New England Tıp Dergisi’nde yayınlandı. Singapur’daki Duke-NUS Tıp Okulu’ndan araştırman Wang Linfa, tayin edilen vakaların çetin olmadığını ve ürkü yapılmaması gerektiğini söyledi. Linfa buna rağmen, doğada bulunan ve insanları enfekte edebilecek haddinden fazla sayıda virüsün öngörülemeyen sonuçlara illet olabileceği gerekçesiyle alarmda olmaya ihtiyaç duyulduğunu üstelik tabir etti.

MEMELİ ZOOLOJI VİRÜSÜN KATIKSIZ REZERVUARI OLABİLİR

Araştırmacılar aracılığıyla yapılan çalışmalarda, test edilen dağ bayır farelerinin yüzde 27’sinde Langya virüsü tespit edildi. Köpeklerin yüzdelik 5’inin ve keçilerin yüzdelik 2’sinin da virüs testleri artı daha çok. Kör Sıçan üzere memeli hayvanların virüsün saf rezervuarı olabileceği düşünülüyor. BENDE Çor Arama ve Önleme Merkezi’ndeki araştırmacılar ise, insanlarda görülen gelişigüzel 4 virüsten 3’ünün hayvanlardan insanlara geçmiş olabileceğini hesap pusulası ediyor.

BM UYARMIŞTI

Mürekkep Uluslar (BM), elan ilk de abuhava krizi ve melez hayatındaki sömürünün artışı dolayısıyla dünyada çok sayıda benzer hastalığın görülebileceği üzerine uyarılarda bulunmuştu. Tayvan Hastalık Taharri Merkezi’nden münasebet haset yapılan açıklamada, Langya virüsü ile ilgilendiren çalışmaların yakından izleme edildiği belirtilmişti.Share: