Dert ve Iğdır’da Kerbela şehitleri anıldı

Iğdır ve Ağrı’de, Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin ve yarenlerinin Kerbela’birlikte martir edilişinin 1383. yıl dönümü nedeniyle programlar düzenlendi.

Iğdır’dahi ateş parçası Caferi mezhebine mensup binlerce güç, rastgele yıl muharrem ayının 10’uncu günü, Kerbela’de katledilen Hazreti Hüseyin ve 72 yakınının yasını ağrımak amacıyla düzenledikleri alaca aş merasimi dolayısıyla sabah saatlerinde ayrımsız araya geldi.

İl merkezi ve ilçelerde mevcut bir nice familya ve cadde, matem ayı kabul edilen muharrem ayında siyahlara büründü.

Siyah kıyafetler giyinen gençlerin oluşturduğu “Bağ” adı verilen gruplar, camilerden toplanarak Asrı Mezarlığa ve alaca aş merasimin yapılacağı Zübeyde Eş Meydanı’na yürüdü.

Burada devam eden programda, Kerbela şehitleri için yakarış edildi, sinezenler okundu.

Kuran-ı Kerim tilaveti ve mersiyeler okunan programda, Iğdır Ehlibeyt Alimler Derneği Başkanı Zeki Tümay, Hazreti Hüseyin’in hayatı, günün deme ve önemine ilişik müşavere yaptı.

Katılımcıların gözyaşlarını tutamadığı izlence, çorba, çörek, çay, kek, su gibi ikramların dağıtılmasıyla tamamlandı.

Programa, Iğdır Valisi ve Belediye Komutan Vekili Hüseyin Açık Deniz Sarıibrahim, MHP Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ, İl Güvenlik Müdür Oğuzhan Yonca ve İl Müftüsü İrfan Engelsiz birlikte katıldı.

Ağrı

Ağrı’nın Taşlıçay ilçesinde üstelik yâd programı düzenlendi.

Ehlibeyt Yeşil Cami Derneğince gerçekleştirilen programda ayrımsız araya gelen çokça sayıda vatandaş, mezarlık ve Yassıkaya köyü ziyaretinin peşi sıra ellerinde Türk bayrakları ve Hazreti Ali’nin posterlerini taşıyarak Ehlibeyt Yeşil Cami’nin önüne kadar yürüdü.

Burada türlü ilahiler okuyan vatandaşlar, sinelerine vurarak gözyaşı döktü.

Camide bitmeme fail programda, Taşlıçay Kaymakamı Fakirlik Topaca, Belediye Reisi İsmet Taşdemir, İl Müftüsü Kerem Şişman ve Ehlibeyt Yeşil Cami Derneği Başkanı Mehmet Hanbaba meşveret yaptı.Share: