AKUT’un Marmara Depremi’nin 23. yılı anısına düzenlediği koşu Ataşehir’den başladı

Kontrol Kurtarma Derneğinin (AKUT), 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 23. yılı anısına, İstanbul-Değirmendere arasındaki 115 kilometrelik parkurda düzenlediği koşu İstanbul Ataşehir’den başladı.

AKUT Umumi Heyet Başkanı Recep Şalcı, Ataşehir’deki AKUT İskender Iğdır Lojistik Merkezi’ndeki etkinlikte, deprem üstüne farkındalık görüntülemek amacıyla Değirmendere’ye büyüklüğünde sürecek tıpkı koşun düzenlemeye değişmeyen verdiklerini söyledi.

Amaçlarının depremin etkilerine dikkati koparmak olduğunu tamlayan Şalcı, şöyle konuştu:

“AKUT İskender Iğdır Lojistik Merkezi’nden başlayacak bu koşu, 115 kilometrelik Değirmendere’ye kadar sürecek. Sporcularımız bu koşuyla depreme dikkati çekmeye ve İstanbul’un üstelik özellikle afete hazırlanması konusunda ayrımsız farkındalık yaratmaya çalışacak. Depremler bire bir tabiat olayı ve bizim bunlara hazırlıklı olmamız gerekiyor. Acılaşmak dövünmekten tekessür yapmamız müstelzim genişlik majör öz, depremlere hazır olmak. Bunun üzere üstelik zelzele öncesinde yapacaklarımızı çok aceleci bir şekilde bitirmemiz gerekiyor ki bir sonraki büyük depremin hangi ahit geleceği galiba değil. Bizim buna amade olmamız lazım.”

Etkinlikte IVEĞEN gönüllüsü ve IVEĞEN’a destek veren sporculardan oluşan 34 yabanlık kol İstanbul-Değirmendere arasındaki 115 kilometrelik koşuya başladı.

IVEĞEN’un etkinlikleri kapsamında zelzele saati olan 03.02’de AKUT İzmit Operasyon Merkezi’nde bire bir yâd töreni düzenlenecek. Değirmendere’de 1999’bile suya gömülen binaların bulunduğu bölgede plonjon etkinliği gerçekleştirilecek.Share: