DİYARBAKIR’DA ‘EVLAT NÖBETİ’ 4’ÜNCÜ YILINA GİRİYOR

DİYARBAKIR’üstelik Hacire Akaret’ın kaybolan oğlu Mehmet’in (21) HDP’liler yoluyla dağa kaçırıldığını belirterek, partinin memleket binası önünde başlattığı ve oğluna kavuştuktan sonraları sonlandırdığı eylemin arkası sıra, çocukları kaçırılan diğer ailelerin 3 Eylül 2019’dan itibaren tuttukları genç erkek nöbeti, 4’üncü yılına giriyor. 2015’te 15 yaşındayken kaçırılan oğlu Özkan üzere nöbetini sürdüren Süleyman Münevver, ‘Mücadelemiz sonuna büyüklüğünde HDP’nin kapısında devam edecektir dedi.

Diyarbakır’üstelik Hacire Akaret, 21 Ağustos 2019’birlikte kaybolan oğlu Mehmet’in HDP’liler eliyle dağa kaçırıldığını belirterek, 1 dönme sonradan partinin mülk binası uğrunda oturma eylemi başlattı. Habitat eyleminin 3’üncü gününde ortaya çıkan Mehmet Akaret, mahkemece ev hapsiyle cezalandırıldı. Oğluna kavuşup, eylemine serencam veren Hacire Akaret, çocukları kaçırılan ailelere birlikte çağrıda bulundu. Akar’ın evladına kavuşması ve çağrısıyla harekete geçen çocukları kaçırılan aileler, 3 Eylül 2019’dan itibaren HDP binası önünde yerleşme eylemi başlattı. Eylem Diyarbakır ile birlikte merbut kalmadı. Hakkari, Şırnak, Van, Muş ve İzmir kabil şehirlerde üstelik çocukları kaçırılan aileler, HDP binaları önüne her an, eylem yaptı. Yavru nöbeti, ülke sınırlarını bile aşarak Almanya’nın Başkenti Berlin’üstelik, yıldırı örgütü marifetiyle kaçırılan kızı Nilüfer için eylem eden Maide Türemiş ile bitmeme etti. Çocuk nöbetine birçok siyasal parti ve sivil cemiyet kuruluşu üstelik bindi vererek, arada sırada aileleri müzakere etti.

3 Ilkgüz’birlikte 4’üncü yılına girecek olan ve 304 ailenin dönüşümlü eylemi, 1096 gündür sürüyor. HDP binası önündeki eyleme katılma temas sabık çağ artarken, buradaki ailelerden 37’si, asayiş güçlerine konfirmasyon olan çocuklarına kavuştu.

‘BU MÜCADELEMİZ HDP’NİN YIKILIŞI OLACAKTIR’

2015’te 15 yaşındayken kaçırılan oğlu Özkan üzere eylemini sürdüren Süleyman Okumuş, yaz şita demeden ve pandemiye rağmen eylemi sürdürdüklerini anlatım ederek, şunları kaydetti

Konu evlatlarımız olmasaydı hiçbir korkulu bizi buraya getiremezdi. 3’üncü yılımız bitiyor 4’üncü yılımıza giriyoruz. Tığ burada yavru nöbeti tutan esas ve babalar adına buradan tüm Türkiye’ye sesleniyoruz. Burada sadece öz evlatlarımız için HDP’nin kapısında değiliz. Cemi Türkiye’nin çocukları üzere buradayız. 14-15 yaşlarındaki çocuklarımızı kandırıp yıldırı örgütlerine göndermesinler. Elimdeki Türk bayrağı yalnız bizim bayrağımız değil, herkesin bayrağıdır. Hepimiz kardeş kardeş buradayız. Bu mücadelemize sonuna kadar bitmeme edeceğiz. Bundan eminim ki bu mücadelemiz sonuna büyüklüğünde HDP’nin kapısında devam edecektir. Bu mücadelemiz HDP’nin yıkılışı olacaktır.

‘BİZ PKK’DAN EVLATLARIMIZI İSTİYORUZ’

İstanbul’üstelik 8 sene evvel HDP Kağıthane kaymakamlık binasına gittiği ve arkası sıra kaybolduğunu kanıt ettiği oğlu Yakup (19) için evlat nöbetini sürdüren Saliha Edizer birlikte 3 Ilkgüz’üstelik bizim 4’üncü yılımız. Herkesi buraya bekliyoruz. Yanımızda oldukları sürece bir yere varacağız. Yaz ve şita demeden biz eylemimizi burada sürdürüyoruz. Yağmur ve çökelge demeden burada bekliyoruz. Bizim evlatlarımızı göndersinler. Tığ PKK’dan evlatlarımızı istiyoruz diye konuştu.Share: