Edirne Valiliğinden “ağır aksak göçmen geçişi” iddialarına ilgili açıklama Açıklaması

Edirne Valiliği, son hattında çekildiği argüman edilen ağır aksak göçmenlere ait görüntülerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, Yunanistan medyasında ve ara sıra içtimai iletişim araçları hesaplarında sınırda ağır aksak göçmen geçişine dair kâh paylaşımların düz aldığı belirtildi.

Yapılan çok taraflı araştırmalarda iddiaların gerçeği yansıtmadığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Göçmenlere cebin takınmış olduğu adamlık ve ünsiyet dışı formaliteci defalarca tayin edilmiş, araç altına alınmış ve cebren gabi gönderilen göçmenlerin mülakatlarına yansımış olan Yunanistan’ın uluslararası kamuoyunu yanıltabilmek hesabına FETÖ’cü hesaplardan yapılan sefihane ve gerçekle örtüşmeyen paylaşımlara değer ettiğini üzülerek izleme etmekteyiz.

Bahse laf paylaşımlarda düzlük ve güneş bilgisi verilmediği kabilinden bölgedeki bakma sistemlerine ait kayıtların incelenmesi birlikte karışma doğmak üzere yapılan çokça cepheli araştırmalarda iddiaların uydurma olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca Yunanistan sınırında görev eden sınır birliklerimizin envanterinde görüntülerde kayran alan kamyonet tipi aynı askeri dil da bulunmamaktadır.

Hudut birliklerimiz, kolluk kuvvetlerimiz ve Göç İdaresi Müdürlüğümüz vasıtasıyla sınırlarımızda düzensiz göçle savaşım konusunda gerekli tedbirler arsıulusal ünsiyet normlarına akıllıca yerine titizce alınmaktadır.”

Share: