Edirne’deki Çeltik Tarlalarında Hastalık Oluştu

Edirne’nin Keşan ilçesine tutkun Kızkapan köyündeki çeltik üreticileri, hasada çevrilmiş eyyam kala tarlalarında hastalıkla karşı karşıya kaldı. Üreticiler, etraflı taneli çeltik çeşidinin mezru olduğu tarlalarda hastalık olduğunu, sakil verim kaybının yaşanacağını söyledi. Çeltik üreticisi Ulvi Işık, “Malım yanıyor. 200 kilogram mal biçeceğim, onu de kooperatife vereceğim” dedi.

CHP Edirne Mebus Okan Gaytancıoğlu, Keşan’na sadık Kızkapan köyünde çeltik üreticisiyle ayrımsız araya geldi. Üreticilerin sorunlarını dinleyen Gaytancıoğlu, devletin üreticiye topluluk çıkması gerektiğini belirtti.

“ÇELTİKÇİNİN GÖZÜNÜ OYMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Çeltik tarlasında hastalık olduğunu, bu yıl çetin verim kaybı yaşanacağını kaydeden Gaytancıoğlu, şunları söyledi:

“Çeltikte istihsal çokça baskı. Akarsu zarfında yapılıyor. Üretici, 2 yıldan beri ithalatçılarla uğraşıyor. Cumhuriyet tarihinin genişlik fazla ithalatı yapılıyor. 2 seneden beri kötülük ediyor. Bu yıl karşılık beklentisi faziletli. Ekiliş alanları azaldı. Bu, mufassal taneli benzeri nev. Yetiştirici, tahminî 9 bin-9 bin 500 TL’yi buraya gömdü. İyi aynı denk bekliyor. 20 lira kıymet istiyor ama çeltikler yanıyor şu anda. Risk çok aşkın. Tığ, bu parayı isterken yararsız istemiyoruz. Riski çok fazla olan bire bir kitap dalı bu. O nedenle çeltikçinin gözünün içine bakması gerekirken gözünü oymaya çalışıyorlar. Akarsu vermemeye çalışıyorlar. Fiyatlı vermeye çalışıyorlar. Gübre, mazotu pahalı veriyorlar üreticiye. Dışarıdan ithalat yapıyorlar. Biz dahi fora etmek istiyoruz.”

“AKIBET 3 GÜNDÜR BU AYLA GELMEYE BAŞLADI”

Çeltik üreticisi Uca Işık ise çor oluşan tarlasında mahsul kaybı yaşayacağını ifade ederek şöyle konuştu:

“Nitelik arasında. Bu, benim malım. Benim bu tarladan biçeceğim yapıt, sunu aşkın 200 kilo. Yemleme fiyatına vereceğim. Randıman yapmayacak. Kalite muvaffakiyetsiz. Tığ bunlarla bittabi başa çıkacağız, birileri bana anlatsın. Suya, oturdukları yerde yüzdelik 45 remiks yapıyorlar. Neye dayanarak yapıyorlar? Sezonun başında elhak yüzdelik 200 koydular. Bu elhak bize yüktü. Ego suyu kesmişim, malım yanıyor. 200 kilogram mülk biçeceğim, onu bile kooperatife vereceğim. Bunu seçmedim, içinden tek biricik toplamadım. Bu cameoların yüzdelik 80’ninde hastalık var. Serencam 3 gündür bu arkaç gelmeye başladılar. Çoğu çiftçinin akarsu kesildiği için haberi yoktur. Tarlasına gitmemiştir. Boyut arasında. Yüzde 45’lik zammı buradan toplayacağız, kooperatife vereceğiz. Biz birlikte ne kalırsa onlarla yönetim etmeye çalışacağız.”

“BİZE DESTEK OLUN”

Bire Bir farklı çeltik üreticisi Rıdvan Bayağı da hükümetten müzaheret beklediğini anlatım ederek, “90-100 kilogram dönümüne matbua atıyoruz. Yüzde 500 remiks ne girmek? Bu insan kuşkusuz kalkınacak? Hem istiyorsun, ‘istihsal yap’… Cumhurbaşkanımız hangi dedi; ‘Ekilmedik, yersiz düzlük bırakmayın’. Bırakmadık. Gelin bize havari, destek olun. Biz da size bindi olalım” dedi.

Görüntü Dökümü

CHP Edirne Mebus Okan Gaytancıoğlu

Çeltik üreticisi Mehabetli Işık

Çeltik üreticisi Rıdvan AşağıShare: