Edirne’de arıtılacak atılan su tarımsal sulamada kullanılacak

Edirne Belediye Reisi Recep Gürkan, Edirne İleri Dirim Bilimsel Atılmış su Arıtma Tesisi’nde arıtılacak suyun zirai sulamada kullanılabileceğini söyledi.

Tesiste incelemelerde bulunan ve firma yetkililerinden bilgi kayran Gürkan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, tesisin inşaatının tamamlandığını mekanik işlemlerin ise sürdüğünü rapor etti.

Yıl sonuna kadar imal çalışmalarının bitirileceğini anlatan Gürkan, şehrin eksiksiz atık suyu ve baran çokluk kanallarıyla mevrut suyun tesiste arıtılacağını dile getirdi.

Gürkan, doğa dostu benzeri yapılış yapıldığını ve tesise gelen tüm atılmış suların işlendikten bilahare ortaya sâdır suyun yarayışlı şekilde kullanılmasını istediklerini belirtti.

Tesisin bulunduğu bölgenin ekincilik alanlarıyla çevrili olduğunu ve arıtılan suyun tarımda kullanılabileceğini aktaran Gürkan, şunları kaydetti:

“Bu akarsu zirai amaçlı dahi kullanılabilir bilcümle veri insanları bunu referans ediyorlar. Etrafımız tarlalarla meşgul, hızla 600 metre gelecek da Meriç Nehri var. Bu yapılış bittikten sonraları, yılbaşından sonra işletmeye aldığımızda buradan üretilecek rafine su doğanın düşmanı değil, mecmu bilakis dostu olan ayrımsız rafine akarsu çıkacak. Tarımsal üretimde kullanılması amacıyla arkadaşlarımızla, çiftçilerimizle görüşeceğiz. Tarımda kullanıldığında ürün artıyor, Meriç Nehri’ne salarsak nehirdeki faal yaşamını, biyosfer ortamını arttıran tıpkı özelliği olacak.”

Eğer bu rafine suyu tarımda kullanırsanız eş adına söylüyorum birim başına 100 kilo yapıt alıyorsanız 120, 150 kilogram alacaksınız, henüz çok alacaksınız. Bu bölgede zaten ağırlıklı olarak çeltik ve ayçiçeği ekim sahası. Yetiştirici kooperatifimiz var burada Kirişhane Sulama Kooperatifi. Onlarla konuşacağız, onlara de verebiliriz.”

Gürkan, tesiste tasfiye süreci sonrası ortaya sâdır çamurdan erke elde edilebilmesi için çalışma yapılacağını da sözlerine ekledi.

Tesisin kullanıma girmesinin ardından günlük 38 bin metreküp atılmış suyun arıtılması hedefleniyor.Share: