Edirne’de Site Ormanının Millet Bahçesi’ne Dönüşmesine Reaksiyon

Edirne’bile umum ortada ‘Söğütlük’ namına bilinen İzzet Arseven Site Ormanı ve Mesire Yeri’nin Kavim Bahçesine dönüştürülmesine, Edirne Site Konseyi’den tepki geldi. Edirne Kent Konseyi (EKK) Başkanı Nihat Çolak, kent ormanı önünde matbuat açıklaması yaptı. Çolak, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Dolgun Bölük İdaresi Başkanlığı yoluyla yapılması planlanan Millet Bahçesi projesinin, Saf Sit Alanı namına tescilli bulunan Söğütlük’ü bireşimli bir parka çevirme projesi olduğu anlaşılmaktadır” dedi.

Edirne kent ormanının ulus bahçesine dönüşmesine bazı siyasi partiler ve sivil sosyete kuruluşları tepki gösteriyor. EKK’nin zaman site ormanında gösterdiği tepkiye siyasi parti ve sivil toplum örgütleri da destek verdi.

“ASFALT KERE YAPILACAĞI PROJE DOSYASINDA MEVCUTTUR”

Çolak, site ormanın saf sit alanı olduğunu tabir ederek şunlara düz verdi:

“Söğütlük olarak dahi bildiğimiz Edirne Şehir Ormanı, Ulus Bahçesi geçmek istenmektedir. Millet Bahçesi projesi incelendiğinde; içerisinde kahvehane, cami, katalog, WC, pişirme alanlar kadar kalımlı tesisler inşa edileceği, asfalt bisiklet yolları gibi asfalt, taş ve beton kaplamalar yapılması planlandığı görülmektedir. Proje kapsamında bin 865 metrekare yapım alanı yapılacağı ve birlik proje boyunca asfalt misil yapılacağı proje dosyasında mevcuttur. Projenin 20 Ilkgüz 2022 tarihinde eksiltme edileceği öğrenilmiştir.

“MİLLET BAHÇESİ YAPILACAK MEYDAN BULUNAMADI MI?”

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Dolgun Basamak İdaresi Başkanlığı aracılığıyla yapılması planlanan Millet Bahçesi projesinin, Tabii Sit Alanı yerine tescilli kâin Söğütlüğü bireşimli aynı parka gönderme projesi olduğu anlaşılmaktadır. Antrparantez yapılan tesisler ile Söğütlük’ü özgürcesine kullanan Edirnelilerin dirim tarzına engelleme olacağı, tarihi Narven yolunun daraltacağı ve Söğütlük’te ağaç kesimi yapılması kaygılarını birlikte taşımaktayız. Ulus Bahçesi çalışmaları esnasında, yapım araçlarının gireceği Söğütlük Kent ormanında, ağaçlarda, yerüstü ve yeraltında kıvrak yüzbinlerce canlının göçüne ve ölümüne bile etken olunacaktır. Elhak natürel bir park yeri olan Natürel Sit Alanı namına tescillenmiş olan Edirne Site Ormanı’nın engelleme edilerek bileşimli aynı bahçeye çevrilme çalışmaları beliğ değildir. Edirne’üstelik Ulus Bahçesi yapılacak kayran bulunamadı mı? İstenirse tığ bu konuda seve seve koruyucu olabiliriz.”Share: