Eflani’de yetiştirilen kazlar Kars’a gönderiliyor

Karabük’ün Eflani ilçesinde yetiştirilen kazların Kars’taki işletmeye satışı başladı.

Eflani Belediyesince, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığınca ölçülü Içtimai Gelişmeyi Terviç Programı kapsamında, ilçede bön yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak, özellikle karı ve zinde çiftçilere hareket imkanı tedarik etmek için “Rustik Kalkınma İçin Eflani’de Üretim Genele Yayılıyor” projesini hayata geçirildi.

Günindi Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) marifetiyle desteklenen proje kapsamında ilçede tahtası eksik üretim çiftliği kuruldu.

Bu kazlardan elde edilen yavrular, beslenip büyütüldükten sonradan eğitimden geçirilen 60 çiftçiye armağan yerine dağıtıldı.

Çiftçiler aracılığıyla büyütülen kazlar Kars’a satıldı.

Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul, yaptığı açıklamada, Kars model ve Susuz ilçelerinde cıvıltı gösteren tıpkı firma yetkililerinin ilçeye gelerek yetiştirilen kazları satın aldığını söyledi.

Firma yetkililerinin kazları etken kendisine kilogramı 70 liradan satın alarak üreticilere paralarını başlarken ödediğini tamlayan Ertuğrul, “Firma yetkilisi Eflani ilçesinin bön yetiştiriciliği için akıbet adım uygun olduğunu belirterek üretimin bitmeme etmesi halinde kontratlı namına işlemek istediğini bildirme etti. Antrparantez belediyemizce üretilecek yavrulara bile talip oldu. Amacımıza benzeri hamle daha yaklaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Üreticilerimize çocuk desteği ve pazarlama konusunda de destek olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Share: