Entelektüel Esnaf Odası Başkanı Künkcü: “Zincir marketlerle mücadelemiz sürecek”

Görgülü Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AYESOB) Başkanı Muhammet Mehabetli Künkcü, “Zincir marketler ile mücadelemiz sürecek” dedi.

Birlik başkanlarını ziyaretleri çerçevesinde Okumuş’a mevrut Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Umumi Başkanı Bendevi Palandöken, AYESOB Başkanı Muhammet Mualla Künkcü ile tıpkısı araya geldi. AYESOB Başkanlığına seçilen Künkcü’yü tebrik kartı fail Palandöken, başarılar diledi. Künkcü’nün seçme fırsatta yerli esnafa sahip çıkılmasına müteveccih çağrılarını ölçüm ettiğini tamlayan Palandöken, başkanlık sürecinin “hayırlı olması” temennisinde bulundu. Tarumar yasasının katiyen çıkması gerektiğini vurgulayan Palandöken, “Ince yıllardır başkanımız ile görüşmekteyiz. Kendisi bu dönemde gerçekleştirdiği çalışmalar ve esnaf üzere hayata geçireceği projeler ile gönülleri kazanarak seçildi. Bizler de kendisinin yanında olduğumuzu bire bir yol henüz söylemek isteriz. Başkanımızın her fırsatta tabir ettiği zincir marketlerle savaşım konusunda bizler üstelik çalışıyoruz. Esnafımız zincir marketlerle rakiplik nedeniyle zorlanıyor. Bahir mevsiminde deniz yatağı satıyor, bot satıyorlar. Kırtasiye mevsiminde birlikte kırtasiye malzemesi satan dükkan işaret satamazken, bunlar im satıyor. Böyle gidince esnafın rekabet etme gücü olamaz. Bu fiyatları ve enflasyonu tenkis etmek dahi mümkün imkânsız. Bu savruk yasası katiyetle çıkmalı. Yasa çıkmadığı sürece fiyatlarda indirim beklenmesi tevekkeli olur” dedi.

“Evcil esnaflarımıza göz dikmiş durumda”

Palandöken’in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken Künkcü ise, “Umumi başkanımız kadar bizler de göreve geldiğimiz günden bu yana ayrımsız düzentileme başlatarak zincir marketlere cebin olduğumuzu tabir ediyoruz. Neredeyse temas kenar başında açılan bu zincir marketler; bakkal, manav, fırın, kırtasiyecilerimizin, elhasıl yerel esnaflarımızın kazançlarına ayn dikmiş durumda. Biz bile bu genişlik karşısında hep söylüyoruz ‘En akıllıcasına alışveriş, esnaftan alışveriş.’ Mecmu Aydınlı hemşerilerimizin bu mücadelemizde yanımızda olmalarını istiyoruz. Umumi başkanımıza üstelik verdiğimiz mücadeleye desteklerinden ve bizleri ziyaretlerinden âlem aynı yol elan teşekkür ediyorum” dedi.

Samimi kardeş kardeş havasında sabık ziyaretin ardından Palandöken, İzmir ve Manisa’ya geçerek birlik başkanlıklarına ziyaretlerde bulundu. Palandöken’e ziyaretlerinde TESK Başkan Vekilleri Fevzi Apaydın ve Hisse Senedi Aksak, TESK Yönetim Kurulu Üyeleri Adlıhan Dere, Özcan Saraçoğlu, Türkiye Terziler Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkarları Federasyonu Genel Başkanı Ulu Safa Abat, Kültürlü Esnaf Odaları Ilişki Başkanı Muhammet Yüce Künkcü, Afyonkarahisar Esnaf Odaları Kontak Başkanı Cengiz Faik eşlik etti. – AYDIN

Share: