Geçmiş yıllarda terörle anılan Gabar Dağı’ndan yer yağı fışkırıyor! Günlük istihsal 5 bin varil

Terörden arındırılan Şırnak’ın Gabar Dağı’ndaki petrol keşfiyle ilişik Türkiye Petrolleri Çok Ortaklı Ortaklığı (TPAO) Umumi Müdürü Melih Konak Bilgin, mefret açıklamalarda bulundu. Bölgede günlük 5 bin varil petrol üretimi yapıldığı bilgisini veren Âlim, işin iktisadi değeri bugünkü yer yağı fiyatına bakarak günlük 400 bin dolara balya geldiğini söyledi.

“ÖNÜMÜZDEKİ YIL 20 KUYU AÇACAĞIZ”

Gabar’daki mevcut petrol sahasında daha geçmiş açıkladıkları bire bir keşfi geliştirdiklerini belirten Âlim, “Saha geliştirme faaliyetlerimiz kapsamında bu yıl orada 10 kuyu açmayı planladık. Bu keşif bile onlarla ilişik tıpkı faaliyet. Sahada temas yaptığımız hayatiyet, bize müspet sonuçlar getiriyor. Ihtiraz değerlendirmesini sonsuz güncelliyoruz. Orada çok ağır sıklet tıpkısı üretilebilir ihtiraz var. İki çeşit rezerv vardır: ‘Brüt çekince’ dediğimiz, yerinde doğal gaz yahut durumunda yer yağı var, ayrımsız üstelik onun ne kadar üretilebildiği var. Eleştiri olan üretilebilir olan rezervdir. Önümüzdeki yıl bölgede bütün 20 kuyuya çıkacağız. Şu anda orada günlük 5 bin varil üretiyoruz” dedi.

GAZ EMARESİNE RASTLANDI

Akdeniz’deki çalışmalarla ilişkin serencam durumla ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Bilim Adamı, “Akdeniz’deki çalışmalarımızda hele doğal gaz emarelerine rastladık. Olumlu veriler aldığımız kuyu oldu, çalışmalarımızı o kuyu etrafında yoğunlaştırdık. Daha sonuçlandırmadık. Oralara henüz tetik bakıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

ADIM ADIM TASRIF YAPILDI

Âlim, Karadeniz’deki keşfin beraberinde bölgede bambaşka keşifler amacıyla da müspet beklentileri olduğunu söyledi. Bilim Adamı, “Çaycuma-1 kuyusunu tamamladık. Benzeri cazibe yürütüyoruz, beş yıl içerisinde adım adım nerede, hangi kuyuya gideceğimizi planlamış vaziyetteyiz. Fatih Araştırı Gemisi, eskimemiş hedefine yönelecek. Bölgeden olumlu aynı beklentimiz var” ifadelerini kullandı.

Share: