Tarlasında tarih topluyor… Kurdukları paneller ile Şarki Karadeniz’in yeryüzü şişman tesislerinden oldular

Tarlasında güneş topluyor… Kurdukları paneller ile Gün Doğusu Karadeniz’in en şişman tesislerinden oldular

GİRESUN – Giresun’un Alucra ilçesinde taze iş kadını Fatih Sıra ve kardeşlerinin 15 milyon liralık maaliyetle kurduğu Karadeniz bölgesinin arz büyük çağ enerji santrali bilcümle kapasiteyle faaliyet üretmeye başladı.

Yenilenebilir erke kaynakları denilince akla önceki olarak tarih enerjisinin geldiğini rapor eden iş kadını Fatih Sıra, Giresun’dahi güneş enerjisi konusunda Alucra, Çamoluk ve Şebinkarahisar ilçelerinin şanslı olduğunu söyledi. Ruz “Haddinden Fazla kızıl tıpkısı coğrafyada yaşıyoruz. Arsıulusal Gündüz Erke Topluluğunun yaptığı bire bir araştırmaya göre, güneşlenme süresinin çokça efdal olduğu benzeri ülkeyiz. Giresun’de bile bu anlamda Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçeleri gün enerjisi için uygun yerlerdir. Seçme sıra erke tarlaları kurulamıyor, kurusa da faziletli mahsul elde edilemeyebiliyor. Ateş gündüz ışığı alması gerekiyor. Belli Başlı ölçümlere gerekseme duyuluyor” ifadelerini kullandı.

30 dönüm arazide 8 bin panelle 10 bin nüfuslu şehrin erke ihtiyacı sağlanıyor

Giresun’un Alucra ilçesinde 4 yılda tamamladıkları gündüz erke santralinde 8 bin panelle yıllık 4 milyon milyon kw/h erke üreteceklerini aydeden Zaman, “Kestirmece 4 sene önceki çalışmalara başlanan proje şuanda ağız ağıza umum kapasite ile enerji üretimine başladı. İlçemize yaptığımız bu yatırımla Karadeniz Bölgesi’nde bu büyüklükte ilk zaman erke tesisi olması bizi haddinden fazla bahtiyar etti. 30 dönümden çok olan yer üzerine 8 bin adet panel ile tesisimizin kurulumunu tamamlayıp vacip lisans belgelerini bile alarak faaliyete geçirdik. Devletimizin üretime yönelik verdiği hibelerden yararlanma ettik. Hizmete açtığımız bu tesiste ürettiğimiz 4 milyon milyon kw/h enerjiyi azamet aracılığıyla erke şirketine satıyoruz. Bu kestirmece 10 bin nüfuslu ayrımsız şehrin enerji ihtiyacının karşılanması anlamına geliyor. Nedeniyle yer dostu yenilenebilir enerji kaynağıyla hem ülkemiz erke ihtiyacının dışardan sağlamamış oluyor hem üstelik biz kazanmış oluyoruz” dedi.

Share: