İç Anadolu’da 7 ilde Gaziler Günü törenlerle kutlandı

Gaziler Haset zımnında Nevşehir, Niğde, Kırıkkale, Kırşehir, Sivas, Kayseri ve Yozgat’ta tören gerçekleştirildi.

Nevşehir Şehitlik Parkı’ndaki törende, Vali İnci Sezer Becel, Belediye Reisi Mehmet Savran ile Nevşehir Yurt Şehitleri ve Gazileri Derneği Başkanı Ramazan Fellah, Atatürk büstüne çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra ürkmek atışı yapıldı.

Törende, ebediyete derk etmiş gaziler ve şüheda için Kur’an-ı Semih okundu.

Ekinci, programdaki konuşmasında, Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün komutasındaki Türk ordusunun, işgalcileri Polatlı yakın mağlup ettiğini belirterek, 19 Eylül’ün kahramanlıkla taçlanan benzeri çevrim olduğunu tabir etti.

Niğde

Cumhuriyet Meydanı’nda planlı törende, Ilbay Mustafa Çalıştırıcı, Belediye Reisi Emrah Özdemir ile Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Niğde Şubesi Başkanı Hasan İpek, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı, ürkmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İpek, törende yaptığı konuşmada, tüm gazilerin gününü kutlayarak, “Geçmiş olduğu gibi zaman da aynı inançla, bu aziz vatanın birliği, bölünmezliği ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı herhangi bir zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız. Şehit ve gazi kalkışmak büyüklüğünde domuzuna benzeri deyim olanaksız. Martir nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.” dedi.

Kırıkkale

Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından içtinap etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İstihkam Binbaşı Caner Acar, günün valör ve önemini belirten konuşma yaptı.

Buradaki törene, Ilbay Bülent Tekbıyıkoğlu, CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Şehremini Mehmet Hürmetli, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şanlı Durmuş, protokol üyeleri, martir yakınları ve gaziler katıldı.

Kırıkkale Şehitliği’nde bitmeme fail programda, korku atışı yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Kur’an-ı Verimli tilavetinin ardından yakarış edildi.

Şeref defterini imzalayan Vali Tekbıyıkoğlu, ülkenin bağımsızlığı ve geleceği için faik fariza anlayışıyla kahramanca uğraş ederek, bu yolda hayatlarını feda fail eren şehitler, kahraman gaziler ve ailelerinin hava kaynakları olduğunu belirtti.

Tören, Tekbıyıkoğlu, Saygılı ve beraberindekilerin, martir mezarlarına karanfil bırakmasıyla sona erdi.

Kırşehir

Kırşehir’da, Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından gocunmak duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Türkiye Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimler Derneği Kırşehir Bölüm Başkanı Bahattin Kaya, kutsi değerler önünde savaş ederek canını ortaya koyma fedakarlığını anlatım eden gaza anlayışının ruz boyunca milletin topluluk olmakla kıvanma ettiği bildirme eke hasletlerden olduğunu dile getirdi.

Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara üstelik kahramanlıklarıyla gururlandıran şehit ve gazilerin ebediyete kadar unutulmayacağını söyledi.

Törene, SELIM Parti Kırşehir Mebus Mustafa Kendirli, Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, ofis müdürleri, martir ve gazi dernekleri başkanları ile gaziler katıldı.

Sivas

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, 5. Yaya Eğitim Bilimi Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Önder Özcan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Fuat Ahıskalı, Martir Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Fatih Savran, Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Şimşek, il itibar defterini imzalayarak günün önemine dayalı konuşma yaptı.

Törene, AK Fırka Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, ofis müdürleri ile tören düzeni üyeleri katıldı.

Etkinlik, gaziler onuruna verilen yemekle sonuç buldu.

Kayseri

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende Vali Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Garnizon Komutanı Tugay Haldun Taşan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Osman Balcı, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Balcı, törende yaptığı konuşmada, gazilere seslenerek, “Sizler genişlik balaban gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün faal birer temsilcilerisiniz. Sizler şehitlerimizle alay malay Cumhuriyet Altını’imizin teminatı ve asıl taşlarısınız.” diyerek konuştu.

Törende ortaöğretim öğrencisi Kutay Müşkül, koşuk okudu.

Buradaki törenin ardından program, Kartal Şehitliği’nde devam etti.

Yozgat

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı merasim, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra İl Açıkgöz Komutanlığında memur Açıkgöz Üsteğmen İzzet

Görenli, günün anlam ve önemini tamlayan müzakere yaptı.

Daha sonraları Vali Ziya Çelik ve iklim protokolü, Martir Aileleri ve Gaziler Derneği’ni musahabe etti.

Program, şehit yakınları ve gazilere sunulan yemekle sona erdi.Share: