ICRA VEKILI KİRİŞCİ, TÜRKİYE’NİN İLK PEYNİR MÜZESİNİN AÇILIŞINI YAPTI

Türkiye’nin bir nice yöresinde üretilen peynirlerin sergileneceği Kars Peynir Festivaline katılan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Türkiye’nin ilk peynir müzesinin açılışını yaptı.

Kars Valiliği, Serhat Kalkınma Ajansı, Ticaret ve Uran Odası işbirliğiyle düzenlenecek olan ‘Kars Peynir Festivali’, 1734’te yaptırılan Atlı Tabyanın restore edilerek ‘Peynir Müzesi’ne dönüştürüldüğü alanda başladı. ‘Dünyanın 18’inci Peynir Rotası’ olarak belirlenen Kars Peynir Müzesinde ahır, içi benzin yoğun güğümler, yaylalardaki yaşam ve peynir yapımı, peynirin imalatının serüveni, gravyer peyniri yapım salonu ve video odası bulunuyor.

Türkiye’nin önce peynir müzesinin açılışı öncesi tıpkı müzakere özne Icra Vekili Vahit Kirişci, 1 milyon TL olan zirai destekler 2022 yılında 261 milyon TL düzeyine çıkmıştır. 2002’de 286.2 milyon TL olan tarımsal istihsal değeri ise parçalanmamış 22 tekmil terfian 6,8 milyara ulaşmıştır. Şehrimizin can damarı olan hayvancılıkta üstelik doğacak adımlar attık. Yeniden serencam 20 yılda kocabaş hayvan sayısında yüzdelik 150, küçükbaş efsanevi sayısında yüzde 55’lik benzeri artma gerçekleştirdik. Kars’ta yılda 600 bin ton civarında benzen üretimi yapılırken bunun 250 bin tonu peynir üretiminde kullanılmaktadır. Bu vesileyle çabucak benzen üretiminin yetmediğini, benzen üretimiyle birlikte bile sütün değerlendirildiği sanayinin entegrasyonun balaban olduğunu de vurgulamak isterim dedi.

Çiğ süt destekleriyle ilgili de açıklamalarda mevcut Kirişci şunları söyledi

Türkiye genelinde çiğ benzin desteklemesi kapsamında 255 bin üreticimize yönelik 1 milyon 312 bin titrem jale benzen üzere 1 milyar 127 milyon TL tutma ödemesini bugün itibariyle ödemeye başlıyoruz. Bu ödeme ile alay malay 2022 yılında benzen üreticilerimize ödediğimiz toplam destek tutarı 2 bilyon 880 milyon TL’ye başarmış oluyor. Bakanlığımızca Türkiye genelinde süt üreticilerine 15 Mayıs-30 Eylül arası litre başına 20 kuruş ödenmesi planlanan çiğ benzen destek primini 2,5 mezuniyet arttırarak 50 kuruş adına ödeyeceğiz. Esasen 15 Mayıs – 30 Haziran dönemi prim desteğine litre başına 30 kuruş namına Ilk Teşrin kocaoğlan içerisinde üreticilerimize ödenecektir. Nebati üretimden bilahare hayvansal üretimde birlikte üreticilerimizin yanı başında olduğumuzu göstereceğiz, benzeri nöbet daha eli öpülesi üreticilerimize sen üret kâfi, tığ yanınızdayız diyoruz.

Konuşmaların ardından açım kurdelesini kesen Icra Vekili Kirişci, müzeyi gezerek yetkililerden hikmet aldı. Müzede peynir işleyen Vekil Kirişci, parçalara böldüğü kaşar peynirini de yanındakilere ikram etti.Share: