İSTANBUL-ÇHD DAVASINDA MEVKUFIYET BITMEME KARARI

ÇAĞCIL Hukukçular Derneği (ÇHD) Umumi Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın birlikte aralarında bulunduğu 22 avukatın terör örgütü üyesi almak ve idare etmek suçlamasıyla yargılandığı davada mevkuf sanıkların tutukluluk hallerinin devamına değişmeyen verildi.

İstanbul 18. Ağır Sıklet Ceza Mahkemesi Marmara Ceza ve İnfaz Kurumu karşısındaki salonda yapılan duruşmaya mevkuf sanıklar avukat Selçuk Kozağaçlı, Barkın Timtik, Oya Arslan ve ayrıksı suçtan vakfedilmiş Bağımsız Yılmayan getirildi. Ara Sıra tutuksuz sanıklar ve sanık avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşmaya CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Uca Haydar Hakverdi, İlhan Cihaner, HDP Milletvekilleri Züleyha Gülüm, Dilşat Canbaz, TİP Milletvekilleri Merdiven Kadıgil, Ahmet Süslü, İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, Adana Barosu Başkanı Semih Gökayaz, Fransa, Belçika, İtalya, Almanya ve İsviçre barolarından avukatlar üstelik katıldı.

Mahkeme başkanı, sanıklar ve avukatlarına sorun dosyasına gelen eksper raporuna karşı beyanlarını sordu. Raporu teslim almadığını belirten maznun Kozağaçlı, beyanda gezmek için süre istedi. Avukat Hasan Fehmi Çipo dahi dosya boyutunun balaban olmasından âlem henüz rapora ulaşamadıklarını söyleyerek, bu nedenle müddet istedi. Görüşü sorulan duruşma savcısı, sanıkların tutukluluk hallerinin devamını murat etti.

“10 SENE SÜRESINCE HİÇ TAHLİYE ISTEK ETMEDİM”Selçuk Kozağaçlı sanık yerine yargılandığı sürece boşaltma talebinde bulunmayacağını söyleyerek, “Avukat olsaydım ego de gazaplı savunmalar yapardım amma ben sanığım. Sanık yerine huzurda olduğum için daha candan konuşacağım. 10 yil boyunca hiç boşaltma kâm etmedim. Yapabilecek yargıç vardır, yapamayacak hâkim vardır. Yapabilecek yargıç üzere irade gerekmez. Tıpkısı hafta bilahare 7. yıla giriyorum. 10 yıl süresince, avukatlar yasadışı silahlı örgütünün üyesi mi değil mi karar veremediniz” dedi.

DURUŞMA ERTELENDİMahkeme heyeti, Selçuk Kozağaçlı, Barkın Timtik ve Oya Arslan’ın alıkonulma hallerinin devamına hükmederek, anne hakkındaki mütalaaya alın savunma yapmaları için duruşmayı 7-11 Kasım tarihlerine erteledi.

Görüntü dökümü: ———————–İzleyicilerin mahkeme salonunun bulunduğu binaya antre anları

-Genel detaylar

– İstanbulShare: