İzmir ruzname: İzmir’de ‘ilk gün’ heyecanı; 738 bin 273 öğrenci dersbaşı yaptı

İZMİR’bile, kullanılmamış yetişek-öğretim yılı ile beraber 2 bin 496 okulda, 738 bin 273 öğrenci için ders zili çaldı. Milli Eğitim Nazır Yardımcısı Radyatör Aşkar’ın üstelik katıldığı programda öğrenciler, kaptan gösterisi sundu.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce 2022- 2023 eğitim bilimi ve talim yılı üzere Cumhuriyet Altını Meydanı’nda merasim düzenlendi. Törene İl Milli Terbiye Müdürü Murat Mücahit Yentür, gelgel müdürleri, sarıklı ve öğrenciler katıldı. Kaçınmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra İl Milli Eğitim Müdürü Yentür, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Henüz sonraları onur defterini imzalayan Yentür, “2021-2022 terbiye ve öğretim yılında uyguladığımız projeleri gözden geçirerek, elde ettiğimiz birikim ve tecrübelerle 2022-2023 yetişek ve tedrisat yılında uygulamaya koyacağımız yeni projeleri ve çalışmaları planlama fırsatı bulduk. Canan öğrenciler; ati, kendisini bugünden ona adayanlarındır. Vatanına, milletine, bayrağına sadık, kayırıcı sevgisini seçkin şeyin üstünde markajcı nesiller ülkemizin geleceğini aydınlatacaktır. Dersleriniz üzere göstereceğiniz say azmi sonucunda kazanacağınız bilgelik ve becerilerin tıpkısı kayırıcı öğretimde sizi muvaffakiyetli kılacağını unutmayın” dedi.

26 YENİ KARYE OKULU Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki törenin arkası sıra eskimemiş eğitim bilimi- yılı amacıyla planlı programa geçildi. Bayraklı Ağalık Erişen İlkokulu’ndaki programa; Milli Eğitim Bilimi Icra Vekili Yardımcısı Radyatör Aşkar, İzmir Ilbay Yardımcısı Hulusi Doğan, İzmir İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Tasavvur Mücahit Yentür, askeri erkan, güven müdürlüğü yetkilileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Burada bile danışma yapan İl Milli Terbiye Müdürü Yentür, pandeminin arkası sıra çocuk sesi ve neşesinin yayılacağı döneme başlayacaklarını belirtti. Kullanılmamış eğitim-öğretim döneminde yapacakları çalışmaları anlatan Yentür, kullanılmamış 26 köy okulu ve 22 karye yetişek merkezinin bu sene faaliyete geçtiğini kaydetti.Vali Yardımcısı Doğan de eğitim bilimi sezonuna başlanması ile özellikle beribenzer şehirlerde kentlere canlılık geldiğini vurgulayarak, “Çocuklarımızın kullanılmamış öğretim döneminde başarılar diliyorum. Milli eğitim bilimi müdürümüz başta görünmek için öğretmenlerimize üstelik şimdiden teşekkürname yazar, emeği geçenleri kutluyorum” dedi.’ÇOCUKLARIMIZ SİZİNLE BÜYÜYÜP GELİŞECEK’Milli Yetişek Icra Vekili Yardımcısı Aşkar ise sahneye okulun öğrencisiyle el ele daha çok. Aşkar, “Yaz tatili döneminde hem bakanlığımız hem de toprak müdürlüklerimiz çokça çalıştı. Okulları size hazır arkaç haberdar etmek amacıyla kimse dinlence yapmadı. Aritmetik atölyeleri kurduk. Payamlı’bile, Barbaros köyünde, Balıklıova’dahi karye dirim merkezleri açtık. Bunun dışında 20 civarında köy yaşam merkezi oluşturuyoruz. Buralarda hem anaokulumuz hem ilkokullarımız hem fen hanek merkezlerimiz var. Çokça taraflı aynı çatı oluşturduk. Sevgili öğretmenler, kullanılmamış tohum size emanet. Nazik Atatürk’ün dediği gibi ‘Bakir soy sop sizin eseriniz olacak’. Çocuklarımız sizinle büyüyüp, gelişecek. Sevgili aileler, lütfen çocuklarınızı keşfedin” diye niteleyerek konuştu.Konuşmaların ardından bir öğrenci, günün valör ve önemiyle ait koşma okudu. Elan sonradan öğrenciler, ağabey gösterisi sundu. Okulun 4’üncü sınıf öğrencileri ise yeni başlayan minikleri karşıladı. Protokol üyeleri, bu yılın geçmiş ders zilini öğrencilerle çaldı. Eskimemiş yetişek-öğretim yılı, öğrencilerin sınıflara girmesiyle başladı.

İzmir’bile 2 bin 496 meslek ve 30 bin 151 derslikte, 738 bin 273 mektepli ve 56 bin 79 öğretmen ile terbiye çalışanı dersbaşı yaptı.

Share: