İzmir’de derman reçetesi dolayısıyla doktoru gözdağı fail sanıkların yargılandığı davada karar daha çok Açıklaması

İzmir’in Eğlek ilçesinde istedikleri çare reçetesini yazmadığı gerekçesiyle doktoru yıldırma eden ve haklarında “şappadak fazla kişi ile zılgıt” suçundan sorun açılan 2 sanığın yargılandığı davada karar çıktı.

İzmir 27. Asliye Ceza Mahkemesinde tanıdık duruşmaya sanık Ç.E. ile taraf avukatları ve İzmir Doktor Odası avukatı katıldı.

Sanık E.Ö. duruşmada yer almadı.

Cumhuriyet savcısı temel hakkındaki mütalaasını, 2 sanığın alay malay kendilerine yeşil reçeteli derman kaydettirmek üzere muayenehaneye gittikleri, doktoru tılsım vermemesi halinde “burayı başınıza yıkarız, sana yapacağımızı biliriz” şeklinde yıldırma ettiklerini belirterek sanıkların “dangadak fazla kişi ile gözdağı” suçundan cezalandırılmaları yönünde verdi.

Sanık Ç.E. doktorun muayenehanesine tıpkı nöbet gittiğini belirterek “Reçetemi yazdırdım. Ücretimi verdim, çıktım. E.Ö. (değişik maznun) benden sonraları esasen gitmiş, haberim namevcut. Suçlamayı kabul etmiyorum.” dedi.

Hakim, Ç.E’nin “rappadak çok yaşama ile zılgıt” suçundan 2 sene mapus cezasına çarptırılmasına, sanığa iskonto uygulanmamasına ve tekerrüre asıl sabıkasının oluşu zımnında hükmün açıklanmasının dümbelek bırakılmasına ve cezanın ertelenmesine meydan olmadığına değişmeyen verdi.

Sanık E.Ö’nün ise gine benzeri suçtan 2 sene delik cezası ile cezalandırılmasına, iskonto uygulanarak 1 yıl 8 ay hapis cezasına düşürülmesine ve hükmün açıklanmasının kavrayışsız bırakılmasına değişmeyen verildi.

Olay

İzmir’in Eğlek ilçesinde 17 Teşrinievvel 2019 tarihinde Ç.E. ve E.Ö. hekim E.A’nın muayenehanesine her an çare yazdırmak istedi. Sistemin müsaade vermemesi üzerine hoppadak 1 kutu derman yazabilen E.A, daha sonra birkaç kez muayenehanesine gelerek ve telefon tarafından gözdağı eden sanıklar için şikayetçi oldu.

Sanıklar karşı “larp aşkın sevimli ile zılgıt” suçlamasıyla dava açıldı.

Share: