İzmir’de “Tarımın Nazik Dönüşümü” toplantısı

Turkuvaz Iletişim Araçları Grubu ve Eskimemiş Yüzyıl gazetesi işbirliğinde tarımın geleceğine çerağ burulmak için İzmir Tecim Odasında (İZTO) “Tarımın Nazik Dönüşümü” toplantısı düzenlendi.

İzmir Vali Çetince Gerçek Köşger, endüstri, ticaret, turizm ve tarım alanında nazik potansiyele topluluk olan İzmir’in zirai üretim sıralamasında 4. olduğunu kaydetti.

Kapasitenin elan ferah ve artağan hale getirilmesi için yapılacak çokça gelişim olduğunu, bu kabil çalışmaların tarımda izlenecek nöbet haritasının belirlenmesine ulama sunduğunu dile getiren Köşger, “İzmir’in tarımda kıymetini bilmemiz lazım. Bu değerli mücevheri aldatarak işlememiz geçişsiz. İzmir’i elan mebzul ağıl getirmek amacıyla çalışacağız. İzmir seçme anlamda hak ettiği yeri bulacak.” diye konuştu.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Mahmut Özgener ise İzmir’in tarım potansiyelini hareketli şekilde değerlendirmek amacıyla çokça sayıda projeyi hayata geçirdiklerini aktardı.

Tarıma dair sanayinin gelişimini bulmak ve zirai nişane ihracatını çoğaltmak amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Özgener, tarım sektörü ve teknolojinin buluşturulması için üstelik destek verdiklerini anımsattı.

Bakir Asır Gazetesi Umumi Iz Yönetmeni Ercan Demir da toplantıda tarımın geleceği kabil yüce konuların ele alınacağını belirtti.

Toplantıda, Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “İklim değişikliği ile yüzleşmek” başlıklı tıpkı lokma yaptı.

Gıda meselesi milli düzenlilik meselesi

Buluşma kapsamında resmi gelgel, üniversite, hareket dünyası, kooperatif ve birliklerin temsilcilerinin katılımıyla “Sürdürülebilir Tarım” ve “Dijital Ekincilik” antetli paneller yapıldı.

Sayısal Tarım konulu panelin moderatörlüğünü üstlenen Tarım ve Orman Bakanlığı Danışmanı Ejderha Oruç, tarımda dijitalleşme süreciyle alay malay üretimin de artmasını hedeflediklerini kaydetti.

Tarımı benzeri bütünlük içre düzen arzusunda olduklarının altını çizen Oruç, “Tarım ve orman sektörüne ayrı bire bir sağgörü melfuf fırsatı ortaya bundan sonra. İliklerimize kadar hissettiğimiz iklim değişikliği, salgın hastalıkların kere açtığı sorunlar tarım ve gıdanın stratejik durumunu henüz makro haline getirdi.” diye konuştu.

Tarımda arz güvenliğini merkeze düzlük yeni bire bir dönemin başladığını söyleyen Oruç, gıda meselesini ayrımsız milli güvenlik meselesi kendisine gördüklerini ifade etti.

Oruç, çiftçileri güçlendirmeyi önceleyen benzeri yaklaşım belirlediklerini, sözleşmeli tarımı yaygınlaştırmayı ve kadınlar ile gençlerin üretime katılmasını destekleyen politikalara yöneldiklerini sözlerine ekledi.

Share: