Karşıyaka Bina Bostanlı, ‘Ateş Çemberinde İzmir’ Sergisi ile Açıldı

Karşıyaka Belediyesi’nin “Çatı Bostanlı” adıyla ilçeye kazandırdığı sergi salonu, CHP Takım Başkanvekili Müstakil Hususi’in katılımıyla “Biberli Çemberinde İzmir-İşgalden Kurtuluşa” sergisi ile açıldı.

Bostanlı Şehitler Bulvarı üzerindeki bükülmüş park binasının çatısında oluşturulan Çatı Bostanlı, CHP Ekip Başkanvekili Bağımsız Milletvekili Özel’in katılımı ile geri açıldı. Bağımsız Milletvekili Hususi, Karşıyaka Şehremini Cemil Tuğgeneral ve eşi Öznur Tugay’ın yanı sıra serginin küratörü Aybala Yentürk ve katkı sunan Nejat Yentürk’le birlikte serginin küşat kurdelesini kesti. Sergiye öz arşivinden seçilen fotoğraf, belge, gazete, pusula ve haritalarla yardım sunan Nejat Yentürk, katılımcılara işporta karşı bilgi verdi.

“DEĞERLİ BİR ÇALIŞMA”

CHP Kol Başkanvekili ve Manisa Saylav Hür Hususi, temas ve beraberlik vurgusu yaparak şöyle konuştu:

“Bu sergide emeği sabık ve bu evire çevire anları ısınmak amacıyla burada bulunan herkese çok teşekkür ediyorum. Çokça yavaş tıpkı izlence var, zaman buraya gelirken ‘Herkes temas yere çağırır ama Cemil Liva tıpkısı yere çağırıyorsa orada çıkmak gerekir’ hissiyatı içindeydim ve geldiğimde üstelik gördüm. Belediye Reisi’mızın anlatım ettiği kabil, gelişigüzel şeyin sene dönümü değerlidir amma işgalden kurtuluşun 100. yılı inanılmaz anlamlıdır. Elde bulunan daha ilk tanınmayan bilgileri, belgeleri, fotoğrafları 100. yılda paylaşıyor kalkışmak, hakeza tıpkı sergiyi kente ve ülkeye kazandırıyor başlamak çokça değerlidir. Bostanlı’de benzeri süpermarket çatısının hakeza bire bir tasavvur üzere ayırt edilmesi ve aynı sergiye dönüştürülmesi koca tıpkısı yerli yöneticilik yeteneğidir. Onun için Karşıyaka Belediyesi’nin tekmil çalışanlarına, özellikle Belediye Reisi’mız Cemil Tugay’a çokça teşekkür ediyor, kendisini tebrik kartı ediyorum.”

“BU YIL 9 EYLÜL’Ü BAMBAŞKA KUTLUYORUZ”

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tuğgeneral, bu sene 9 Eylül’ün bambaşka duygularla kutlandığını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Bulunduğumuz düz Bostanlı ve şehrin öncü alanlarından birindeyiz. Sanata, kaliteye açgözlü; medeniyeti zaten canlı amma bu yönde tesisleşmeleri hasretli insanlarımız için bu alanı oluşturmuş doğmak kıytırık ama yaratıcı bire bir fikirle başlayan süreçti. Burayı böylesine güzel benzeri alana muhavvil mecmu emek arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ederim. Tığ 9 Ilkgüz’ü seçkin yıl kutluyoruz, İzmirliler amacıyla tıpkısı bayramdır ancak 100. yılda hepimiz haddinden fazla elan koyu manevi duygularla kutladık, bu nedenle yaptığımız her aktivitenin manevi yönü çok güçlüdür. ve hepimiz bile tıpkısı şeyi ayırt ettik; ülkemizde bire bir şeyler hatalı gidiyor. 100 sene evvel atalarımızın çok teessürat çekip, o acılarla savaşım yazar hoşur haddinden fazla yiğitçe ayrımsız savaşla ülkemizi kurtaranların, sahne ettiği ülkede mi yaşıyoruz diye niteleyerek sorduğumuzda ‘hayır’ cevabını verebilecek ayrımsız durumdayız. Şurası ayırt etmeliyiz; biz, o dönemlerde yaşanan herhangi bir şeyi mecmu bilmiyoruz ve alanında uzman kişilerden öğrenmeye ihtiyacımız var.”

“SORUMLULUKLARIMIZ VAR”

Iri mücadeleler ile kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti’nin korunması için herkesin makro sorumlulukları olduğunu belirten Komutan Tuğgeneral, şöyle konuştu:

“Türk milleti kahramandır, Türk milleti namına saldırmayan kimseye hiçbir madde yapmamıştır. Halas Savaşı mücadelesinde Anadolu’bile insanlara yapılan işkenceler, zulümler o kadar ağırdır kim… Tığ, böylesine dinsiz bir işgalden, ülkemizi parçalamaya etkin o emperyalizmden bizi kurtaran insanlara türe ettikleri saygıyı seçkin devir, temas yerde belirtmek zorundayız. Bilmemiz müstelzim gerçekleri bilmeli ve unutmamalıyız, sonrasında bağımsız milletvekili tıpkı Türkiye Cumhuriyeti’nin hangi büyüklüğünde zer olduğunu, onu yüklenmek amacıyla temas birimizin üstüne sakıt sorumluluklar olduğunu hatırlamalıyız. Emeği geçen herkese çokça teşekkürname ediyorum.”

KARŞIYAKA BELEDİYESİ ÜSTLENDİ

Serginin küratörlüğünü üstlenen koleksiyoncu ve araştırman Aybala Yentürk ise şunları söyledi:

“Milli mücadeleye başlangıç koymuş ve bu uğurda duygusal vermiş olan herkese duyduğum vefa borcunu az buçuk olsun ödeyebildiysem ne bahtiyar bana. Bu serginin tıpkı apayri önemi daha var. O de tasarımından kurulumuna kadar yalnızca Karşıyaka Belediyesi marifetiyle üstlenilmiş olmasıdır. Uray Komutan’ımız Sayın Cemil Tuğgeneral’ın inancı ve destekleriyle hayata geçirdiğimiz bu serginin herhangi bir köşesinde arkadaşlarımın özverili çabaları var; kendilerine bir sefer artık teşekkürname ederim. Ayrıca çokça kızıl eş arşivleriyle bize katkıda kâin Utku Falay ve ailesi ile Toplama Karagözlü ve ailesine de teşekkürname ederim. Amerika’dan bize elini uzatan Karşıyakalı koleksiyoncu Çetince Çorapçıoğlu’na, İstanbul’dan Meram Başat ve İnönü Vakfı’na da teşekkürlerimi sunuyorum”

Katılımcılar, konuşmaların arkası sıra Nejat Yentürk eşliğinde sergiyi gezdi, sergide düzlük kayran eserler üzerine bilgelik edindi.

NEJAT YENTÜRK’ÜN KOLEKSİYONUNDAN

Dokunaklı Çemberinde İzmir Sergisi, Mondros Mütarekesi’nin imzalanmasının peşi sıra 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’in Yunanistan yoluyla nehiy edilmesiyle başlayan Milli Savaş ve kurtuluş sürecini kapsıyor. Nejat Yentürk koleksiyonu ve arşivinden seçilen ışık, belge, ceride, tezkere ve haritalar eşliğinde hazırlanan serginin odaklandığı anne başlıklardan birini, Yunan ordusunun obstrüksiyon süresince Mağrip Anadolu’üstelik meydana getirdiği tahribat ve zulümler ile Türk tarafının yaşanan olayları acun kamuoyuna duyurma çabaları oluşturuyor. Osmanlı ve Ankara hükümetleri ile Türk aydınlarının bu amaçla hazırladığı propaganda yayınları, sergide mehabetli saha tutuyor.

HİÇ BİLİNMEYEN DOKÜMAN VE FOTOĞRAFLAR

Üzücü Çemberinde İzmir sergisi, 2022 Eylül ayının, İzmir’in işgalden kurtarılışının beraberinde, tarihin gördüğü yer iri yangınlardan biri sonucunda namevcut oluşunun 100. sene dönümü olduğuna bile dikkat çekiyor. ve ziyaretçileri, sıklıkla zihinleri meşgul fail “İzmir’i ki yaktı” sorusuyla sadık tevakkuf etmek namına, üzerinde zorlu beş altı konuşulan, hassaten güçlü çok kişinin bihaber olduğu Büyük Hücum sonrasında köylü çekilen Palikarya ordusunun Gün Batısı Anadolu’bile yaktığı köy, yer, şehirler ve buralarda uyguladığı düşünce almaz şiddet üzerinde düşünmeye çağırma ediyor. Bu bağlamda sergide kayran verilen dokümanter niteliğindeki fotoğraf ve filmler yüzyıl evvel yaşanan feci olaylara şehadet ediyor. Çoğu şevket arşivlerinde da bulunmayan, varlığından uyanık olunduğu halde görülmemiş vesika ve fotoğraflara yer veriyor olması da serginin bire bir sair kebir özelliği adına gösteriliyor.

KARŞIYAKA’DA YAŞANAN OLAYLAR

Sergide, karışma ve kurtuluş günlerinde Karşıyaka’üstelik yaşanan tarihi olaylara dahi meydan veriliyor. Yunan kralı Konstantin ve maiyetindekilerin Karşıyaka’da konaklaması, Türk ordusunun önünden kaçan Palikarya askerlerinin Karşıyaka üzerinden kaçışları, 10 Ilkgüz 1922 haset Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Karşıyaka’ya gelişi ve burada konaklaması bu olayların başlıcalarından.

Sergide ayrıca, Galibiyet Falay ve ailesinin arşivinden Fahrettin Altay’ın İzmir yangını sırasında çektiği fotoğraflar ile kullandığı ışık makinası ve Kurtuluş Savaşı’nda esir sakıt Palikarya general Trikupis’e ait kamçı dahi ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor. Çokluk Karagözlü ise anneannesinin 9 Ilkgüz için öz elleriyle diktiği sancak ile sergiye yardım sağlıyor. Sergiye arşiv ve koleksiyonları ile katkıda bulunanlar beyninde Prof. Dr. Müşkül Çorapçıoğlu, Murat Hâkim, İnönü Vakfı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı ve Şişli Atatürk Müzesi bulunuyor.

11 ARALIK’A BÜYÜKLÜĞÜNDE AÇIK

Küratörlüğünü koleksiyoncu ve araştırmacı Aybala Yentürk’ün üstlendiği serginin tasarım ve kurulum süreci sırf Karşıyaka Belediyesi aracılığıyla gerçekleştirildi. 11 Fasıla 2022 tarihine büyüklüğünde bulutsuz kalacak olan Elem Çemberinde İzmir Sergisi, pazartesi günleri dış rastgele dönüş 10: 00-18: 30, perşembe günleri ise 10: 00-20: 00 saatleri beyninde ücretsiz adına mülakat edilebilir.Share: