Karye sakinleri heyelan zımnında çöken yolun yapılmasını istiyor

Köy sakinleri toprak kayması dolayısıyla çöken yolun yapılmasını istiyor

BİNGÖL – Bingöl’de yaklaşık 3 ay ilk meydana mevrut heyelanda Kat karye yolu ulaşıma kapandı. Köy sakinleri, kış gelmeden kapanan yolun açılmasını istek ediyor.

Bingöl merkeze ilişkin Yamaç köyünün yolu tahminî 3 kamer önce meydana mevrut kayşa nedeniyle ulaşıma kapandı. Yolda ilgili kurumlarca tetkikat yapılırken, karye sakinleri yolun kış ayları gelmeden yapılmasını murat ediyor. Bir Nice köyün bu yoldan faydalandığını belirten köylüler, öğrenci ve hastaların bile güçlük yaşadığını dile getirdi.

Karye sakinleri namına izah eden Alaattin Elaltunkara, “Burada toplanmamızın nedeni, sonsuz çöken Makam köy yolunu kullanan köylüler kendisine yaşadığımız sorunları bire bir kat elan kamuoyuna duyurmaktır. Rahatlık karye yolunu kullanan birçok köy var. Bu köylerimizde ruhlu ve tevakkuf fail köylülerimiz, yıllardan beri bu kez sorununu yaşamaktadırlar. Yolumuz sonsuz heyelanlar sonucu çöküyor. Çıktı geçici onarımlara üstelik dayanamaz oldu. Bu geçici çözümlerin hiçbir kâr vermediği görülmüştür. 9 kilometre olan nöbet, heyelan sebebiyle dolaylı yollardan yaklaşık 20 kilometreye çıkmaktadır. Bu yöredeki mecmu köylere maddesel anlamda benzeri yüklülük getirmektedir. Köy yolumuzun metin olmaması ve mesafenin uzaması zımnında okula giden öğrencilerimiz ve hastalarımız kalın yaşamaktadırlar. Toplanmamızın nedeni, başta da belirttiğimiz kabilinden sesimizi yetkililere ifşa etmek ve Gönül Rahatlığı köy yolunun kış mevsimine girmeden acilen çözüme kavuşturulmasını sağlamaktır” dedi.

Share: