Üniversiteyi bitirdi, devletten aldığı bindi ile dinç yaşta besici oldu

Üniversiteyi bitirdi, devletten aldığı bindi ile zinde yaşta besici oldu

21 yaşındaki Yüsra, devletten aldığı bindi ile taze yaşta besici oldu

BİNGÖL – Bingöl’dahi, Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın ‘Kırsal Kalkınmada Ehlihibre Yabancılar’ projesinden faydalanarak atıfet ile 4 hindi düz Yüsra Basetemur, besiciliğe başladı. İneklerin yavrulamasıyla alay malay güdük müddet içerisinde 8 büyükbaş hayvanı olacak olan Basetemur, işini büyüterek kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedefliyor.

Sancak Beldesi’ne kapalı Sudüğünü köyünde ikamet fail 21 yaşındaki Yüsra Basaremur, geçtiğimiz sene Laborant ve Veteriner Esenlik Bölümü’nden mezun oldu. Basatemur, peşi sıra zat işini dayamak amacıyla arayışa girdi. Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü’nün web sayfasında ‘Rustik Kalkınmada Bilirkişi Eller’ projesini gören Basatemur, kuruma giderek uzmanlardan bilgi aldı. Hazırladığı projesi vekillik yoluyla onaylanan ve hibe desteği alan Basatemur, köylerindeki ahırlarında temaşa etmek amacıyla 4 gebe hırtapoz aldı. Temas sabahleyin er saatte kalkıp hayvanlarının yemini ve suyunu vererek temizliğini yapan Basatemur, daha otlattıktan bilahare akşam saatlerinde yeniden ahıra yerleştiriyor. İneklerin yavrulamasıyla gelişigüzel bodur müddet içerisinde 8 büyükbaş hayvanı olacak olan Basetemur, işini büyüterek kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedefliyor.

Laborant ve Veteriner Keyif Bölümü mezunu olduğunu belirten Yüsra Basatemur, “Mezun olduktan sonraları hareket arayışına girdim, kendim bire bir hareket yazmak istedim. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün web sayfasında Rustik Kalkınma Uzman Yabancılar projesini gördüm. Onun için tarım müdürlüğüne gittim ve proje üzerine bilgelik sahibi oldum. Bana oradaki çalışanlar, mühendisler bu konu karşı bilgi verdi. Benim benzeri proje sunmamı istediler ve projem birlikte Ekincilik ve Orman Bakanlığı aracılığıyla onaylandı. Ben kocabaş hayvancılığı fayrap etmek istedim, 4 kocabaş hayvan aldım. Şuan birlikte hayvanlarımız aylı, seneye bunlar 8 sunum olacak” dedi.

İşini büyütmeyi ve kadınlara istihdam alanı oluşturmayı hedeflediğini dile getiren Basatemur, “Benim amacım büyüklük ekonomisine ulama uydurmak, zat işletmemi artık şişirmek. İleride işveren olabilmek. Bu konuda kadınlara verilen destekten ortalık teşekkür ediyoruz. Özlük işimi izam etmek ve kadınlara istihdam seçmek istiyorum. Onlara denk olabilmek ve beni kat sayı almalarını da isterim. Bugün ülkemizde kadınlara zait ayrımcılık olduğu için ve kul onların biri olduğum amacıyla haddinden fazla teşekkürname ediyorum, haddinden fazla çekicilik duyuyorum” şeklinde konuştu.

“27 adet hibe sözleşmesi imzalandı”

Rustik Kalkınmada Bilirkişi Yabancılar projesinden Bingöl’üstelik 27 kişinin yararlandığının altını çizen Ekincilik ve Orman İl Müdürü Dr. Belgit Bahadır, “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi programı çerçevesinde, Kırsal Kalkınmada Ehlivukuf Eller Projesi ülkemizde ilk kez İzmir, Amasya, Düzce ve Mardin illerinde uygulamaya konulmuştur. Projenin kudretli çıktıları alınınca proje, bakanlığımız aracılığıyla 81 ilde uygulanmaya başlanmıştır. Projeye üniversitelerin lisans ve civar lisans bölümlerinden olan ekincilik, hayvancılık, orman, akarsu ürünleri ve gıda bölümlerinden mezun olanlar başvurabilmektedir. İlimizde da toplamda 27 skor hibe sözleşmesi bu anlamda imzalanmıştır. İlimizde uygulanan projeler 13 sayı büyükbaş hayvancılık projesi, 7 sayı küçükbaş hayvancılık ve 9 adet arıcılık projesidir. Özellikle bu bölümlerden çıkışlı olan arkadaşlarımız, sürdürülebilir tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin rustik alanlarda gerçekleşmesi hesabına üniversitelerde edinmiş oldukları bilgileri, bu anlamda çiftçilerimize ve yetiştiricilerimize aktarmış olacaklardır. Ister duydukları bilgileri ehlihibre arkadaşlarımızla onlara iletmekteyiz ve onları daima musahabe etmekteyiz” dedi.

Yüsra’nın bir nice çiftçiye eş olacağını vurgulayan Keleş, “Yüsra kardeşimiz büyükbaş hayvancılık projesinden bağış sözleşmesi imzalayarak bu projeden faydalanmıştır. Kardeşimiz, üniversiteden edinmiş olduğu bilgileri birlikte çiftçilerimize ve yetiştiricilerimize aktaracak. Burada sürdürülebilir hayvancılık faaliyetlerinin bitmeme etmesi namına güzelce yeknesak oluşturacaktır” diye niteleyerek konuştu.

Share: