Mereto Dağı eteğindeki kardan tüneller doğaseverlerin serinleten rotası oldu

Batman’ın Sason ilçesinin Altıdere köyündeki Dabanang Yaylası’nda mevcut kardan tüneller hem görüntüsü hem de serinleten iklimiyle ciddi sıcaklarda yöredeki vatandaşlar kadar doğaseverlerin dahi tercihi oldu.

2 bin 973 rakımlı Mereto Dağı’nın eteklerinde bulunan kısaca 2 bin 500 metre rakımdaki yaylada kış aylarında düşen ve biriken kar, havanın ısınmasıyla eriyerek tünellere dönüşüyor.

Kardan tüneller, bazen 40 dereceye vasıl sıcakta ziyaretçilerini serinletiyor.

Türkiye Alpinizm Federasyonu Diyarbakır İl Temsilciliği ve Diyarbakır Doğa Sporları Kulübü’nün (DİDOSK) düzenlediği organizasyona katılan farklı mesleklerden dağcılar ve doğaseverlerden oluşan 40 dirilik kardan tünelleri görme fırsatı buldu.

Ağustos ayında serinleme fırsatı bulan ziyaretçiler görsel benzeri gösteriş sunan kardan tünelleri objektiflere yansıttı.

“Bütün doğaseverleri davet ediyoruz”

DİDOSK Umumi Heyet Üyesi Eray Karahan, AA muhabirine, kardan tünelleri görmenin cümbüş donör olduğunu belirterek, yolu tafsilatlı ve zor de olsa gördükleri manzaranın bu yorgunluğa değdiğini söyledi.

Karahan, “Diyarbakır’dan 40 şahsiyet ekiple geldik. Ağustos ayında bu kadar üşüyebileceğimizi durum etmemiştim. Bölgemize has bu tünelin nasıl görülmesi gerektiğine inanıyorum. Hep doğaseverleri davet ediyoruz. Bu organizasyonda bizlere desteklerini esirgemeyen Sason Kaymakamı Meram Mete’ye teşekkür ediyoruz.” dedi.

Geziye katılanlardan Hasan Arzakçı, kavurucu sıcakların yaşandığı günlerde hakeza serin ayrımsız ortamla karşılaşacaklarını tutum etmediklerini belirtti.

Ahmet Talih birlikte iyice bir natür olayına tanık olduklarını anlatarak, “Çok üstelik keyif aldık. İnsanların sık sık burayı ziyaret etmesini istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Ömer Kader ise bölgenin saklı bir güzelliğini elan görmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek, şöyle dedi:

“Benim üzere misilsiz benzeri deneyimdi. Buradaki coğrafyayı yutmak, yakından intikal etmek tarifsizdi. Coğrafyamızın ne kadar önemli güzelliklerinin olduğunu bu gezide tıpkısı kere elan görmüş oldum.”

Nevin Topal, ağustos ayında bu büyüklüğünde kar görebileceğini tek düşünmediğini anlatarak, şunları söyledi:

“Kardan tünelleri iptila ettiğimiz amacıyla geldik. Müthiş benzeri his. Bu duyguyu ifham etmek olabilir değil. Gelin, görün.”

Share: